انواع خاور و کاربردهای هر کدام

امروز انواع خاور از جمله محبوب ترین کامیون هایی است که برای حمل بار کالا مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت تولید کننده چنین ماشین هایی معمولا بسته به نیاز مشتریان، امکانات مختلفی برای هر یک قرار داده و این خاورها را در اندازه‌های مختلف طراحی می‌کند.

طبیعتا هرچه اندازه ماشین خاور بزرگ تر باشد، می‌ توان از آن برای حمل بار بیشتری استفاده کرد. به این موضوع نیز توجه داشته باشید که انواع مختلف خاور مشخصات فنی متفاوتی داشته و به همین دلیل، باید در انتخاب آن ها دقت کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع مختلف چنین ماشینی را بررسی کرده و بیشتر با کاربردهای هرکدام آشنا شوید.

بررسی و معرفی خاورهای معمولی

خاورهای معمولی شاید رایج ترین انواع چنین ماشینی باشد که در داخل شهرها می توان پیدا کرد. دقت داشته باشید، اندازه و ابعاد چنین ماشین هایی معمولا نسبت به وانت بارها بزرگ تر بوده و به همین دلیل، می توان بارهای با حجم بیشتر را با کمک آن جا به جا کرد.

با این حال، چنین ماشینی نسبت به سایر انواع خاور از اندازه کوچک تری برخوردار بوده و معمولا حداکثر باری که می‌ توان با آن جا به جا کرد، حدود 4 تن است. این خاورها از امکانات زیادی برخوردار نبوده و نمی توان با آن به حمل وسایل شکستنی و حساس پرداخت.

انواع خاور روباز و کاربرد آن

همان‌طور که احتمالا خودتان هم می دانید، خاورها نسبت به کامیون ها از اندازه کوچک تری برخوردار بوده و به همین دلیل بیشتر برای حمل بار کم‌تر استفاده می شود. شاید اولین مدل هایی که وارد بازار خودرو شد، انواع روباز بود که توانست محبوبیت زیادی هم کسب کند.

با توجه به باز بودن سقف چنین خاورهایی، معمولا از آن برای حمل بار تجهیزاتی استفاده می شود که حین جا به جایی، وارد شدن آسیب به آن ها خیلی اهمیتی نداشته باشد. به‌ عنوان مثال، فلزات و مصالح ساختمانی از جمله این تجهیزات بوده که نیاز به مراقبت خاصی ندارد. به طور معمول استفاده از چنین خاورهایی در مسیرهای داخل شهری محدودیت داشته و باید به این موضوع توجه کرد.

خاورهای مسقف، حمل بارهای حساس

از دیگر انواع خاور می‌ توان به مدل های مسقف اشاره کرد که معمولا در شرکت ها برای سقف آن از فلز یا حتی پارچه استفاده می‌ شود. این مدل از خاور معمولا درون شهرها برای جابه جایی وسایلی که از حساسیت بالاتری برخوردار است، استفاده می شود.

به عنوان مثال، لوازم خانگی، وسایل منزل و سایر تجهیزات شکستنی نیاز به مراقبت بیشتری حین حمل و نقل دارد. به همین دلیل، نیاز است در حین جا به جایی با خاورها، از یک‌ سری تجهیزات کمکی استفاده شود. معمولا در این مدل خاورها علاوه بر سقف، از یک ‌سری ضربه گیرهایی برای کاهش احتمال وارد شدن آسیب به وسایل استفاده شده است.

این خاورها معمولا از سیستم جلوبندی متفاوتی برخوردار بوده و همین موضوع نیز به کاهش وارد شدن آسیب حین حمل کالا در دست‌اندازها کمک می کند. دقت داشته باشید، تردد چنین خودروهایی در داخل شهر مجاز بوده و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

خاورهای کمپرسی و کاربرد آن ها در ساختمان سازی

چنین خاورهایی بیشتر برای ساخت و ساز استفاده شده و به کمک آن ها به حمل مصالح ساختمانی می پردازند. با توجه به امکاناتی که چنین ماشین هایی دارد، می توان به راحتی شن، آجر و سایر مصالح ساختمانی را بارگیری و تخلیه کرد.

معمولا انواع خاورکمپرسی از جک های هیدرولیکی برخوردار بوده تا اتاق بار آن از قسمت جلویی بلند شود. این امر کمک می کند تا مصالح ساختمانی بدون نیاز به نیروی انسانی و به راحتی تخلیه شده و زمان کم‌تری برای این کار صرف شود.

انواع خاور یخچالی و کاربرد آن در صنعت مواد غذایی

از دیگر مدل های خاور طراحی شده که در صنایع گوناگون و به‌خصوص مواد غذایی کاربرد زیادی دارد، می توان به انواع یخچالی اشاره کرد. با توجه به اینکه برای حمل بار مواد غذایی مختلف مثل گوشت، میوه و لبنیات نیاز به سیستم خنک کننده وجود دارد، می توان از چنین خاورهایی برای جا به جایی آن ها کمک گرفت.

استفاده از سیستم خنک کننده در اتاق بار چنین خاورهایی سبب شده تا بتوان از آن ها برای حمل بار بین شهری نیز استفاده کرد. دقت داشته باشید، با توجه به استفاده از چنین سیستمی، معمولا دمای داخل اتاق تغییری نخواهد کرد و از فساد مواد غذایی جلوگیری می شود.

معرفی انواع خاور بغل بازشو

اگر دقت کرده باشید، برخی از تجهیزات و وسایل را نمی توان به صورت معمولی داخل ماشین های حمل و جابه جایی کالا قرار داد. به عنوان مثال، قراردهی وسایلی مثل مبلمان داخل خاور به صورت عرضی خیلی راحت تر از روش معمولی است.

به همین دلیل امروز بیشتر جا به جایی چنین وسایلی از خاورهای بغل بازشو استفاده می شود. این تجهیزات و سایر وسایل اداری را می توان راحت تر به کمک این نوع خاور جابه جا کرد. با کمک درهای تعبیه شده در کنار اتاق باربری، می توان وسایل را به صورت عرضی در آن قرار داد.

دقت داشته باشید، این مدل خاورها نیز از امکانات خوبی برای جلوگیری از واردشدن آسیب به وسایل برخوردار است. همچنین، با توجه به وجود در کنار اتاق بار، راحت تر می توان برای تخلیه تجهیزات اقدام کرد و آن ها را صحیح و سالم به مقصد رساند.

خاورهای بزرگ برای حمل تجهیزات سنگین تر

امروز یک‌ سری دیگر انواع خاور وارد بازار شده که امکانات و تجهیزات بیشتری برای حمل بار به آن ها افزوده شده است. با توجه به ابعاد بزرگ و امکاناتی که دارد، می توان از چنین خاورهایی برای حمل بارهای بسیار سنگین کمک گرفت.

همان‌طور که در این مقاله نیز بررسی کردیم، امروز انواع خاور در بازار موجود بوده که بسته به امکانات هرکدام، می توان برای مقاصد مختلف از آن ها استفاده کرد. به عنوان مثال، انواع مختلف خاور یخچالی با توجه به داشتن امکانات سرمایشی، قابلیت استفاده در صنایع غذایی را دارد.

قبل از حمل بار باید به این موضوع توجه کنید که همه این خاورها برای جا به‌ جایی وسایل منزل مناسب نیست. به عنوان مثال، خاورهای معمولی و روباز با توجه به عدم داشتن امکانات کافی، نمی تواند گزینه مناسبی برای حمل وسایل حساس و شکستنی باشد.

5/5 - (1 امتیاز)