برای جابجایی بار از چه وسیله‌ای استفاده کنیم؟

یکی از دغدغه‌ها و مشکلات افراد در جابجایی بار است, در این مطلب قرار است به حل این چالش بپردازیم.

زمانی که تغییر محل زندگی یا محل کار قطعی می‌شود، شروع به بسته‌بندی لوازم می‌کنیم. یکی از مراحل جابجایی، انتقال وسایل به ماشین حمل بار و سپس انتقال مجدد از ماشین به محل مورد نظر است.این انتقال با توجه به نوع محیط شرایط متفاوتی خواهد داشت. اگر محل زندگی یا محل کار شما در یک آپارتمان و در طبقات بالا باشد، روند انتقال طولانی‌تر و سخت‌تر خواهد شد.اگر محل موردنظر به اصطلاح همکف باشد، روند انتقال سریع‌تر خواهد بود.

جابجایی وسایل سنگین، یکی از دغدغه‌ها و مشکلات افراد در جابجایی بار است که اگر با نوع جابجایی این وسایل ناآشنا باشند، ممکن است باعث خسارت مالی سنگین و یا حتی آسیب جسمی بشوند. ابزارهایی طراحی و ساخته شده‌اند که مناسب جابجایی بار بوده و انتقال وسایل سنگین را نیز راحت کرده‌است تا افراد دغدغه کمتری در جابجایی بار داشته باشند و از آسیب‌های مالی و جانی جلوگیری کنند.

وسایل مناسب برای جا به جایی بار

وسایل جابجایی بار

در ادامه با این ابزارها آشنا می‌شویم تا با استفاده درست از آن‌ها، پروسه جابجایی بار خود را بهتر انجام داده و از کارهای پرخطر در جابجایی وسایل جلوگیری شود.

استفاده از تخته‌های چوبی

انتقال وسایل، کارتن و اجسام سنگین از پله‌ها کار دشواری است و شما می‌توانید با استفاده از تخته‌های محکم، روند انتقال از پله‌ها را سرعت داده و راحت‌تر انجام دهید.

اگر محل فعلی شما در طبقات بالای ساختمان است و برای انتقال وسایل به ماشین حمل بار، باید از پله استفاده کنید، می‌توانید با قراردادن یک تکه چوب محکم روی پله‌ها، شیب ایجاد کنید و وسایل را به حالت سر دادن از پله‌ها عبور دهید. با گذاشتن پتو یا پوشال در قسمت پایین پله‌ها، از آسیب به لوازم خود پیشگیری کنید.

همچنین می‌توانید از فرد دیگری کمک بگیرید که وسایل را در پایین پله بگیرند تا آسیب جدی در آن‌ها ایجاد نشود.

استفاده از پایه‌های چرخ‌دار

انتقال وسایل سنگین مثل یخچال، لباسشویی و غیره یک چالش در جابجایی بار محسوب می‌شود؛ چرا که هزینه خود وسایل سنگین بوده و در صورت آسیب خسارت بعضا سنگینی ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است به افرادی که در حال جابجایی یخچال هستند، آسیب جسمی وارد شود.

برای جابجایی وسایل سنگین از پایه‌های چرخدار استفاده کنید تا کار انتقال این وسایل راحت‌تر انجام شود و تا حدود زیادی از آسیب جسمی و خسارت مالی جلوگیری شود.

با قراردادن اجسام سنگین روی پایه چرخدار و کنترل و هدایت آن به سمت مقصد (ماشین حمل بار یا محل جدید زندگی یا کار)، ایمنی را در سطح بالا رعایت کرده و کار انتقال آسان‌تر انجام می‌شود.

Hand truck

Hand truck یک وسیله فلزی به شکل L است که کار جابجایی کارتن‌ها، جعبه‌ها و وسایل نیمه سنگین در ارتفاع کم را بسیار راحت و آسان کرده‌است.

حتما این وسیله را در فرودگاه یا ایستگاه‌های قطار مشاهده کرده‌اید.

این وسیله به این شکل کار می‌کند که با گذاشتن وسایل روی آن، دسته‌های آن را رو به پایین می‌کشند تا سطح کفه آن بالا آمده و سپس با هل دادن، وسیله را به حرکت درآورده و به سمت مقصد هدایت می‌کنند. این وسیله انواع متفاوتی دارد که شما می‌توانید با توجه به نوع وسایل خود و استفاده‌ای که خواهید داشت، نوع مناسب را به کار ببرید.

از جمله نوع سه چرخ آن که برای انتقال وسایل مختلف از پله‌ها کاربرد دارد و روند جابجایی لوازم از پله‌ها راحت می‌کند. این وسیله چرخدار است و باید هنگام استفاده با دقت تمام آن را هدایت کنید تا از چرخش ناگهانی و آسیب جانی و خسارت مالی جلوگیری کنید. این وسیله کاربردهای فراوانی دارد و به عنوان یک وسیله مطمئن در جابجایی وسایل مختلف از جمله در فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این وسیله میزان رفت و آمد افراد برای انتقال وسایل، کارتن‌ها و جعبه‌ها را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد و روند انتقال را تسریع می‌کند. در جابجایی بار افراد با تکیه بر نیروی جسمی خود وسایل را جابجا می‌کنند که باعث می‌شود بعد از پایان کار، دچار کوفتگی شده و چند روزی درد عضلانی داشته باشند.اما با استفاده از Hand truck، دیگر نیازی به نیروی جسمی افراد نیست؛ تنها کافیست با قرار دادن وسایل روی آن و هل دادن چرخ به سمت مقصد با مصرف کمترین انرژی، وسایل را جابجا کنید. با کنترل و هدایت دقیق Hand truck، وسایل مختلف به شکل ایمن جابجا می‌شوند و از آسیب‌هایی مانند خش افتادن، پریدن رنگ و غیره پیشگیری می‌شود.

تسمه باربری

این تسمه‌ها با خاصیت کشسانی خود، مناسب انواع باربری هستند و مزایای بسیاری دارند که باعث شده جایگزین مناسبی برای زنجیر در جابجایی بار باشند. از این تسمه‌ها برای بلند کردن اجسام سنگین استفاده می‌شود. تسمه‌های باربری دچار پیچ و تاب نمی‌شوند و قابلیت آویزان شدن نیز دارند. همچنین انعطاف‌پذیر بود هو تحمل بالایی نیز دارند. برای وسایلی که سطح صاف و صیقلی دارند، بهتر است از تسمه باربری برای جابجایی آن‌ها استفاده شود؛ چرا که در صورت استفاده از زنجیر، به آن آسیب خواهد زد.

ماشین حمل بار مناسب

اینکه چه ماشینی مناسب جابجایی بار است؛ یکی دیگر از دغدغه افراد در انتقال وسایل خود است.نوع ماشین را وسایل شما تعیین می‌کنند.

اگر وسایل خانه یا محل کار شما زیاد باشد مثلا یک خانواده 4نفره باشید و یا میز و تجهیزات کامپیوتری شرکت شما تعداد بالا باشد، باید از کامیون استفاده کنید تا فضای کافی برای چیدن صحیح و ایمن وسایل داشته باشید.ارزش مالی وسایل نیز مساله مهمی است که این روزها دغدغه افراد بسیاری در جابجایی بار است. اگر وسایل گرانبهایی دارید و یا توان جایگزینی وسایل باارزش خود در صورت آسیب را ندارید، حتما بسته‌بندی دقیق و محکم داشته باشید و از ماشین و راننده حرفه‌ای استفاده کنید تا کار انتقال به صورت ایمن انجام شود. مسافت جابجایی بار و شرایط آب و هوایی نیز از جمله موارد تاثیرگذار در انتخاب نوع ماشین است؛ چرا که مسافت بالا ریسک جابجایی را افزایش داده و بهتر است از ماشین ایمن استفاده کنید و اگر در مبدا یا مقصد جابجایی، احتمال بارش باران وجود دارد، باید از ماشین حمل بار سقف دار استفاده کنید تا از نفوذ رطوبت به وسایل جلوگیری شود.

سخن پایانی

پروسه جابجایی بار، دشوار است و کار زیادی دارد اما ابزارها و تجهیزات وجود دارند که با کاربرد مثبت و راهگشای خود باعث شدند، روند جابجایی بار چه خانه چه محل کار، راحت‌تر انجام شود و از مشکلاتی مانند آسیب جسمی و خسارت مالی جلوگیری شود. در این مقاله تعدادی از این ابزارها را معرفی کردیم. امیدواریم با استفاده از آن‌ها، پروسه جابجایی بارتان آسان‌تر انجام شود.

مرزداران، خیابان ایثار، بلوار خرم رودی

به این مقاله رای دهید