حمل بار با خاور در شهرک‌های صنعتی

خاورها از کاربردی ترین سرویس های باربری در یک شهرک صنعتی هستند. در این مطلب با این ماشین های سنگین و پرکاربرد باری بیشتر آشنا می‌شویم.واحدهای صنعتی مهمی در شهرک صنعتی مشغول به فعالیت می‌باشند علاوه بر آن وجود کارگاه‌های خرد و کلان و سوله‌ها و انبارها موجب شده تا روزانه بیش از 100ها سرویس حمل و نقل در این مناطق مورد نیاز باشد. به طور کلی در شهرک‌های صنعتی خدمات حمل و نقل و باربری یکی از اساسی ترین نیازها محسوب می‌شود، به گونه‌ای  که میزان اهمیت آن در حد آب و برق و گاز می‌باشد. واحدهای صنعتی فعال در شهرک صنعتی  برای آن که بتوانند تولیدات خود را به سراسر کشور ارسال کنند و یا مواد اولیه مورد نیاز خود را دریافت نمایند، باید از خدمات باربری استفاده کند تا با صرف کمترین هزینه امور مربوط به جابه جایی کالا را انجام دهند.

انواع خاور و حمل بار با خاور 

خاور مسقف و خاور روباز از جمله کاربردی ترین سرویس های باربری در یک شهرک صنعتی هستند.
حداکثر وزنی که توسط خاور بارگیری می شود بسته به نوع خاور از ۳ تا ۸ تن متفاوت است که این موضوع بستگی زیادی به نوع خاور و نوع بار دارد.

خاور مسقف

خاور مسقف که اصطلاحا در ایران به این نام شناخته می شود همان کامیونت است که نوعی ماشین سنگین برای حمل و نقل بار هایی تا وزن ۶ تن استفاده می شود. قابلیت حمل بار با خاور با ابعاد و وزن مناسب برای حمل درون شهری که حمل بار با وزن و ابعاد بیشتر از وانت نیسان را به خود اختصاص داده به گزینه‌ی مناسبی برای حمل و نقل بار‌های کوچکتر تبدیل شده است. خاور دارای دو محور می‌باشد که هر دو قسمت آن بر یک شاسی سوار هستند. از انواع این خودرو سنگین می توان به خاور، خاور مسقف یا به صورت سقف آهنی، فلزی یا چادری اشاره کرد. کاربرد دیگر این خودرو با دارا بودن یخچال برای حمل بارهای فاسد شدنی است که در این صورت نیاز به کمپرسور و اتاقک مخصوص ایزوله و در مواردی با دارا بودن خروجی هوا برای بارهایی که تولید گاز می‌کنند ساخته می‌شود.

 خاور معمولی یا خاور روباز

ابعاد کامیون باربری و خاور معمولی مقداری بزرگ‌تر از وانت به شمار می‌آید. خاورهای معمولی دو محور و شش چرخ‌دارند و عموماً جهت حمل بارها و کالاهایی که حساسیت زیادی ندارند و وزن آنان کمتر از ۳۵۰۰ کیلوگرم است؛ مورد استفاده قرار می‌گیرند. از خاوهای معمولی می‌توان برای جابجایی اسباب منزل نیز استفاده کرد. حداکثر ارتفاع این کامیونت ۳٫۸ تا ۴٫۵ متر و پهنا آنها ۱٫۹ تا ۲ متر است. وزن مرسوم قابل‌ حمل بوسیله خاور روباز حداکثر ۲٫۵ تا ۴ تن است. یکی دیگر از موارد استفاده از خاورهای معمولی یا روباز استفاده در جابجایی تجهیزات و قطعات صنعتی است که حمل بار با خاور را یک انتخاب مناسب و مطمن برای مشاغل و شهرک های صنعتی تبدیل میکند.

حمل بار با خاور
ابعاد خاور ۹۱۱ یا بادسان

خاور ۹۱۱ یا بادسان مدل دیگری از خودروهای حمل بار درون‌شهری می‌باشند که در بین خاور و تک‌ها قرار می گیرد که ۹۱۱ اسم دارد و برگرفته از اسم بنز ۹۱۱ است. این خاور یکی از محصولات تولیدی شرکت بنز است که مورد بسیار خوبی برای حمل بارهای سنگین وزن و نصفه سنگین وزن شهرک های صنعتی است. این خاورها می‌توانند با رعایت تمام نکات ایمنی درون شهر تردد کنند و بار را به مقصد برسانند. دارنده ارتفاع ۴٫۵ متر , پهنا ۲٫۱ تا ۲٫۲ متر و حداکثر وزن قابل‌حمل ۵٫۵ تن می باشند .

عواملی که سبب افزایش نرخ کرایه خاور می‌شود

 1. اولین عامل شاید مهم ترین عامل در افزایش کرایه خاور باشد و آن هم افزایش قیمت سوخت و فرآورده‌هایی دیگر از قبیل گازوئیل و غیره می‌باشد.
 2. شرایط جوی و تغییرات آب وهوایی جزء عواملی است که اگر نامساعد باشد هزینه بیشتری از مشتری گرفته خواهد شد مانند برف سنگین.
 3. یکی دیگر از عوامل افزایش نرخ کرایه خاور این است که مشتری طبق قول خود و مطابق قرارداد منعقد شده عمل نکرده و محل تخلیه بار آماده نباشد. در این صورت نرخ کرایه خاور افزایش خواهد یافت.
 4. یکی دیگر ازعوامل مهم در افزایش نرخ کرایه، قیمت لوازم یدکی ماشین باربری است که سبب شده رانندگان برای جبران هزینه‌های سنگین خود نرخ کرایه خاور را افزایش دهند.

حمل بار با خاور در صنوف مختلف شهرک‌های صنعتی

تنوع واحد های صنفی در شهرک های صنعتی که حمل بار با خاور را برای جابجایی انتخاب می‌کنند زیاد است که از جمله شاخص ترین صنایع در یک شهرک صنعتی  می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • صنایع فلزی
 • صنایع غیر فلزی کانی
 • صنایع غذایی
 • صنعت برق الکترونیک
 • صنعت نساجی و پوشاک
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع سلولزی
 • صنایع پلاستیک
 • صنایع تراشکاری و پرسکاری
 • صنایع رنگ
 • صنایع ریخته گری
 • صنایع شیشه
 • صنایع قطعات خودرو
 • صنایع کارتن سازی
 • صنایع یخچال
 • صنایع واسطه ای

جمع بندی

در این مقاله به بررسی تخصصی حمل بار با خاور در شهرک‌های صنعتی به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های شهرک های صنعتی برای جابجایی پرداختیم. و با معرفی انواع خاور جهت ارسال بار از شهرک های صنعتی  سعی کردیم هر آنچه را که برای ارسال بار لازم است بدانید به شما بگوییم که امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

 

به این مقاله رای دهید