حمل بار صنعتی و ماشین آلات کارخانه‌ها

باربری و حمل و نقل صنعتی و جابجایی ماشین آلات کارخانه‌ها یکی از قسمت‌های مهم و تاثیرگذار در رونق اقتصادی و پیشرفت در تولید کشور می‌باشد.

در تهران و سایر استان‌ها به دلیل  فراوانی کارخانه‌ها و مراکز تولیدی مسئله حمل بار برای این قشر همیشه از اهمیت زیادی برخوردار بوده‌است. خیلی از این کارخانه‌ها و مراکز تولیدی در شهرک‌های صنعتی قرار دارند. کارخانه‌های متفاوتی در این شهرک‌های صنعتی در حال تولید هستند، مانند کارخانه‌های تولید موادغذایی، ماشین آلات و قطعات،کالاهای ساختمانی، تجهیزات پزشکی و … که در حال خدمات رسانی می‌باشند. ممکن است حمل و نقل کالاهای موجود در این شهرک‌ها با انواع مختلف خودرو و با ظرفیت بارهای متفاوت جابه جا شود. ممکن است به دلیل تولید روزانه انبارهای موجود جایی برای ذخیره مجدد کالا نداشته باشند پس باید به فکر توزیع و رساندن آن‌ها به گیرنده‌های محموله باشند. در این مطلب قرار است تا شما را با انواع خودروهای مناسب حمل بار این ابزارآلات کارخانه‌ها و تولیدات صنتی آشنا کنیم پس با بارسان همراه باشید.

حمل دستگاه های صنعتی

باربری و حمل دستگاه‌های صنعتی

 

باربری دستگاه های صنعتی همیشه یکی از دغدغه‌های اساسی هم برای صاحبان صنایع و کارخانه‌ها و هم برای شرکت‌های حمل و نقل ماشین‌ آلات صنعتی کارخانه‌ها بوده است. باربری و حمل ماشین‌ آلات سنگین نظیر دستگاه تراش، دستگاه کارواش اتوماتیک یا دستگاه CNC و … به دلیل قیمت بالای تجهیزات و اهمیت آن‌ها در فرایند تولید، امری تخصصی است که باید با دقت زیادی صورت گیرد. در حمل چنین دستگاه‌هایی رعایت اصول ایمنی و استاندارد حیاتی است؛ چراکه در نتیجه عدم رعایت اصولی مثل نیافتن مرکز ثقل، حمل و نقل ماشین‌ آلات صنعتی غیرممکن و یا پرخطر خواهد بود و خسارات جبران ناپذیری به بار خواهد آمد.

باربری دستگاه های صنعتی فوق سنگین

 

حمل دستگاه‌های فوق سنگین که برای مصارف مختلفی نظیر صنایع پتروشیمی و یا راه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسط بوژی یا کمرشکن انجام می‌شود. بوژی یک لغت فرانسوی و به معنی محور است و هرچه بار سنگین‌تر باشد، تعداد محورهای بوژی بیشتر است. قدمت بوژی در حمل و نقل دستگاه‌های فوق سنگین در ایران به بیش از ۵۰ سال می‌رسد. بوژی‌ها برای حمل دستگاه فوق سنگین، از تریلی و کمرشکن معمولی مناسب‌تر بوده و پروسه حمل بار را تسریع می‌کنند.

علاوه بر در اختیار داشتن این تجهیزات و آگاهی از شیوه صحیح استفاده از آن‌ها، باید این نکته را نیز در نظر داشت که بوژی و کمرشکن با هماهنگی پلیس راهور از برخی مسیرهای خاص اجازه تردد دارد و راننده باید بارنامه مخصوص در اختیار داشته باشد در غیر این صورت اجازه رانندگی و تردد در جاده‌ها به اون داده نمی‌شود.

کامیون‌ها

کامیون‌ها یکی از پراستفاده‌ترین خودروها در عملیات عمرانی به حساب می‌آیند، که اغلب اهمیت و نقش آن‌ها نادیده گرفته می‌شود. استفاده از کامیون جهت جابجایی مصالح، ضایعات و نخاله‌ها و… رایج می‌باشد. جالب است بدانید که کامیون توان جابجایی و حمل بار تا 6 تن را دارد. انواع مختلفی کامیون در بازار وجود دارد؛ که مجموعه‌های مختلف بر اساس نیازشان از آن استفاده می‌کنند.

لودر

اصولاً لودر یا بیل بار کن یکی از مهمترین ماشین آلات ساختمانی می‌باشد که در انواع مختلفی طراحی و به بازار عرضه می‌شود. بدون اغراق لودرکاربردی‌ترین ماشین درانجام کارهای ساختمانی وعمرانی است. این ماشین که در انداره‌های مختلف ساخته می‌شود به دلیل عملکرد انعطاف پذیری زیادی که دارد قابلیت انجام بسیاری از کارها را دارد. لودر موارد استفاده بسیاری دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: ایجاد خاکریزها، حفاری زیرزمین بناها، پرکردن خندقها و خاکریزی اطراف لوله های کارگذاشته شده در کانال‌ها، بار کردن کامیو‌ن‌ها، حمل بتن به محل قالب‌ها و بلندکردن و حمل مصالح ساختمانی.

به ماشین لودر می‌توان انواع ملحقات را نصب کرد و کاربردهای دیگری از آن گرفت نظیر برف روب، کانال کن، لوله بر، لوله گذار، جرثقیل لیفت تراک و …

ریچتراک

یکی از تجهیزات مورد نیاز و ضروری در انبارهای محصولات صنعتی و کارخانه ها، ریچتراک است. در حقیقت می‌توان گفت این وسیله یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی است که به طور معمول، از آن در سردخانه ها استفاده می‌شود. این تجهیزات، هم چنین در مواردی برای استفاده در انبارهای تولید مواد غذایی نیز به کار گرفته می‌شوند و در صنایع و کارخانه‌های تولید محصولات دارویی و جابجایی آن‌ها نیز نقش دارند. در سالن های سرپوشیده نیز می‌توان از ریچتراک‌ها استفاده کرد.

جمع‌بندی

حمل و نقل کالا و بار از هر نوعی که باشد در حال حاضر یک حرفه تخصصی محسوب می‌‌شود و نیازمند افرادی است که در این زمینه تخصص دارند. فرض کنید اثاث‌کشی منزل خود را به افراد غیر متخصص سپرده‌اید، در این صورت ممکن است که در مسیر رسیدن به مقصد دچار مشکلاتی شوید و خسارت مالی حین حمل بار به شما وارد شود. حمل و نقل انواع ماشین آلات و دستگاه ‌های صنعتی کارخانجات نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و نیازمند افراد متخصص است. با توجه به این که ماشین آلات و دستگاه‌ های صنعتی در زمینه تولید به کار گرفته می‌‌شوند و کوچکترین مشکل در کارکرد آ‌نها می‌تواند موجب توقف در چرخه تولید شود. به همین خاطر حمل و نقل دستگاه‌های صنعتی از اهمیت خاصی برخوردار است، و توصیه می‌شود که حمل و نقل انواع ماشین آلات و دستگاه‌های صنعتی کارخانجات به افراد متخصص در این زمینه سپرده شود تا هم در حین جابجایی و هم حین حمل و نقل تمامی اصول حمل و نقل رعایت شود تا دستگاه ‌های صنعتی بدون کوچکترین مشکل و آسیبی به کارخانه و مقصد مورد نظر برسند.

 

به این مقاله رای دهید