حمل و نقل وسایل و تجهیزات شهرک‌های صنعتی

از آن جا که هزینه سنگینی برای خرید تجهیزات صنعتی می‌شود، انتقال این تجهیزات از محل تولید مثل کارخانه و یا گمرک در صورت وارداتی بودن تجهیزات، فرآیند بسیار حساس و مهمی است که باید در نهایت دقت و مهارت انجام شود.

تجهیزات صنعتی، مهم‌ترین بخش یک کارخانه یا کارگاه هستند و گاهی تمام سرمایه فرد محسوب می‌شوند؛ چرا که تجهیزات صنعتی بسیار گران قیمت هستند و هزینه بسیاری صرف تهیه آن‌ها می‌شود. تجهیزات صنعتی شامل انواع ماشین‌آلات و دستگاه‌هایی است که در ابعاد کوچک تا بسیار بزرگ تولید می‌شوند و برای کارکردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.انتقال تجهیزات صنعتی اغلب از طریق بخش حمل و نقل جاده‌ای صورت می‌گیرد که این مساله اهمیت حمل و نقل جاده‌ای را به خوبی نشان می‌دهد.

جاده با آسفالت مناسب، نورپردازی کافی در طول مسیر، نظارت دائمی بر امنیت جاده و سایر موارد از جمله نکاتی است که باید در حمل و نقل جاده‌ای به آن توجه کرد تا این بخش عظیم از اقتصاد کشور با رونق بیش از پیش به کار خود ادامه دهد. وارد شدن هر گونه خسارت به تجهیزات صنعتی، می‌تواند هزینه بسیار زیادی برای صاحب بار ایجاد کند و حتی خط تولید کارخانه یا کارگاه را با مشکل مواجه کند.

در نتیجه، هنگام بارگیری، انتقال بار و تخلیه بار باید اصول و قوانین حمل بار صنعتی را رعایت نمود تا این فرآیند به سلامت به انجام برسد.تجهیزات صنعتی با توجه به وزن و ابعاد آن‌ها، با ماشین‌های حمل باری چون کامیون و تریلی انتقال می‌یابند. در خصوص ماشین‌آلات فوق سنگین نیز از کمرشکن‌ها و جرثقیل نیز استفاده می‌شود. ماشین حمل بار متناسب با نوع بار می‌تواند امنیت و سلامت بار را تا حدود بسیار زیادی تضمین کند.

بارگیری تجهیزات صنعتی، مرحله چالشی و سختی است که نیازمند مهارت بسیار بالا و ابزارآلات تخصصی دارد تا این تجهیزات، بدون آسیب فیزیکی در محل مورد نظر قرار بگیرند.

با استفاده از ابزارهایی مثل بند، زنجیر و غیره می‌توان بار را در ماشین حمل بار فیکس کرد تا در پی حرکات ماشین، تکان نخورده و ضربه‌ای وارد نشود.رانندگی ماشین‌های حمل بار که تجهیزات صنعتی حمل می‌کنند نیز مساله‌ی پراهمیتی است. راننده باید سرعت مناسب را رعایت کند و در پیچ‌ها به خوبی عمل کند. همچنین عبور از دست‌اندازها و ترمزهای طول مسیر را با رعایت نکات ایمنی انجام دهد تا در اثر این حرکات، ضربه‌ای به تجهیزات وارد نشود.

رانندگی ماشین‌هایی چون کامیون و تریلی، به تجربه و مهارت بالا نیاز دارد و راننده باید در موقعیت‌های ناگهانی، واکنش و عملکرد مناسب داشته باشد و ماشین را به خوبی کنترل کند. در زمان تخلیه بار تجهیزات صنعتی، باید اصول جابجایی تجهیزات به درستی انجام شود تا دستگاه‌ها در محل مورد نظر قرار بگیرند. پس از تخلیه، تجهیزات به شکل دقیق بررسی می‌شوند تا از سلامت آنان، اطمینان حاصل شود. سپس مراحل تست تجهیزات انجام می‌شود تا در خط تولید به کار گرفته شوند.

بیمه بار

هدف از بیمه کردن بار، ایجاد اطمینان خاطر برای صاحب بار است که در صورت وقوع حوادث ناگزیر و ناگهانی، خسارت بار جبران خواهد شد. با توجه به هزینه‌های سنگین تجهیزات صنعتی نظیر ماشین‌آلات فوق سنگین مربوط به صنایع زیرساختی، بیمه بودن این گونه بارها می‌تواند استرس ناشی از سختی فرآیند انتقال آن‌ها را کاهش دهد. داشتن بارنامه، اسناد بارگیری و تخلیه امضا شده بسیار ضروری است و باید به خوبی از آن‌ها نگهداری شود تا در صورت لزوم، مورد استفاده قرار بگیرند.

البته که بیمه بودن بار، توجیهی برای سهل‌انگاری در روند جابجایی تجهیزات صنعتی نیست و بیمه در کنار رعایت اصول حرفه‌ای و تخصصی جابجایی تجهیزات صنعتی قرار می‌گیرد. حمل بارهای سنگین و فوق سنگین تجهیزات صنعتی، به دلیل استفاده از ماشین‌های حمل بار نظیر تریلی، شامل قوانین ترافیکی است و باید با اخذ مجوزهای لازم صورت بگیرد تا ترافیک جاده و امنیت سایر اتومبیل‌های موجود در مسیر با مشکل مواجه نشود.

 سرعت ماشین‌هایی مثل تریلی، بسیار پایین است و این مساله می‌تواند ترافیک عظیمی ایجاد کند. بر همین اساس این گونه ماشین‌ها باید از جاده‌های تعیین شده استفاده کنند و در ساعات مشخصی در جاده تردد کنند تا سلامت و امنیت رانندگان، سایر سرنشینان خودروها و بار تامین شود.همچنین حمل بار با عرض بیش از ۳٫۶ متر و ارتفاع ۴٫۵ متر در کشور بار ترافیکی به شمار می‌آید و مستلزم رعایت قوانین ترافیکی است تا روند انتقال بار صورت بگیرد.

معمولا هزینه بالایی صرف انتقال بار تجهیزات صنعتی به محل مقصد صرف می‌شود که این هزینه با توجه به نوع تجهیزات و میزان سختی جابجایی آن، می‌تواند بیشتر نیز باشد. هزینه‌های بالای جابجایی تجهیزات صنعتی، موجب می‌شود تا افراد با وسواس بیشتری فرآیند حمل و انتقال را پیگیری کنند تا سلامت بار تضمین شود.

سخن پایانی

تجهیزات صنعتی شامل ماشین‌آلات و دستگاه‌های سنگین و فوق سنگین هستند که هزینه‌ی بسیار زیادی برای تهیه و انتقال آن‌ها به محل کارخانه یا کارگاه می‌شود. با توجه به این هزینه بالا، فرآیند جابجایی تجهیزات صنعتی با نهایت مهارت، وسواس و دقت انجام می‌شود تا آسیبی متوجه بار نشود و در سلامت و امنیت به مقصد برسد. از ابزارهایی مانند زنجیر، طناب برای محکم کردن بار در ماشین حمل بار و ماشین جرثقیل برای قرار دادن تجهیزات در محل مورد نظر استفاده می‌شود تا جابجایی آسان و ایمن شود.

5/5 - (1 امتیاز)