شیوه درست حمل بار در فضای کار

در میان مشاغل ضروری که نبود افراد متخصص در حوزه آن، روند کارها را مختل می‌کند، شاغلان صنف باربری هستند که کار انتقال وسایل و لوازم مختلف در انواع زمینه‌ها را انجام می‌دهند.

بارهای قابل انتقال در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. معیار دسته‌بندی مختلف می‌تواند، وزن، ابعاد، جنس، خطرزا بودن و یا بی‌خطر بودن، قابل بسته‌بندی بودن یا غیر قابل بسته‌بندی بودن مثل شن و غیره باشد. با توجه به نوع بار، انتقال آن نیز به مهارت‌ها و ابزارهای حرفه‌ای نیاز دارد تا بار به شکل صحیح منتقل شود و فرد حمل‌کننده دچار آسیب جسمی نشود. فرد فرستنده بار و یا گیرنده آن، باید تمامی اطلاعات لازم را به افراد مربوط به حمل بار یعنی کارگران و راننده ماشین حمل بار، ارائه کند تا این افراد با دانش کامل در خصوص بار مورد نظر، اقدامات مربوط به انتقال را انجام دهند. سهل‌انگاری و کم توجهی به مسائل فنی و ایمنی نسبت به بار مانند نکات ایمنی حمل بار، ممکن است به آسیب‌های جبران‌ناپذیری به ویژه در مورد بارهای خطرناک، منجر شود و زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. حمل بار مستقیما با سلامت افراد در ارتباط است؛ یعنی هر گونه اشتباه در حمل بار، می‌تواند به سلامت جسمی فرد آسیب جدی وارد کند و او را از ادامه این شغل، محروم کند و زندگی کاری فرد را مختل کند.

نکات ضروری حمل بار

در ادامه، نکات مهم و ضروری در خصوص حمل بار را شرح می‌دهیم تا با رعایت آن‌ها، روند جابجایی و حمل بار، منظم و ایمن انجام شود و آسیبی به فرد و بار وارد نشود.

 • با توجه به نوع بار، از لباس، دستکش و به طور کلی از پوشش مناسب استفاده کنید تا جلوی آسیب‌های احتمالی را بگیرید.
 • تا جایی که امکان دارد مسافت میان بار و ماشین حمل بار در زمان چیدن و مسافت میان ماشین حمل بار و مقصد هنگام تخلیه را کوتاه کنید.
 • مسیر میان مبدا تا ماشین حمل بار و مسیر ماشین تا مقصد را از هر گونه شئ که برای رفت و آمد، مانع محسوب می‌شود، پاک کنید. حتی کوچک‌ترین شئ نیز ممکن است باعث لیز خوردن فرد شده و آسیب جسمی مانند شکستگی ایجاد کند و به بار نیز خسارت سنگین وارد کند.
 • از حمل بار به مدت طولانی اجتناب کنید؛ چرا که به ستون فقرات فشار مضتعف وارد می‌کند و در طولانی مدت منجر به آسیب جدی خواهد شد.
 • حداکثر وزنی که بهتر است حمل کنید، 23 کیلوگرم است.
 • اندازه استاندارد باری که حمل می‌کنید باید به اندازه فاصله میان زانو تا آرنج شما باشد.
 • هرگز با یک دست باری را حمل نکنید.
 • جای دست برای نگهداری بار را چک کنید تا از اتفاق ناگهانی جلوگیری شود. بار باید جای دست یا دستگیره مناسب داشته باشد. اگر بار لبه تیز یا سُر دارد، در حمل آن دقت کنید تا مشکلی ایجاد نشود.
 • هنگام حمل بار، آن را به بدن خود نزدیک کنید تا جایی که فشاری روی گردن یا کمر خود احساس نکنید. اگر بار را با فاصله بگیرید، روی گردن و ستون فقراتتان احساس فشار مضاعف می‌کنید که منجر به آسیب جدی خواهد شد.
 • به مشخصات فیزیکی خود و نوع بار توجه کنید و بار متناسب با قد و توان خود حمل کنید.
 • بین حمل بارهای سنگین، استراحت کنید و از وارد کردن فشار بسیار زیاد به ستون فقرات خود، در مدت زمان کوتاه، خودداری کنید.
 • در طول حمل بار، به هیچ وجه چرخش نداشته باشید و با کمر و گردن صاف به سمت مقصد یعنی ماشین حمل بار یا محل تخلیه بار، پیش بروید. اگر گردن یا کمر خود را بچرخانید، فشار شدیدی به ستون فقرات شما خواهد آمد که منجر به آسیب جسمی شدید خواهد شد.

بیشتر بخوانید: شیوه درست حمل بار در بلند کردن دستی اجسام

شیوه درست حمل بار

استفاده از ابزارها

ابزارهای کاربردی و مفیدی برای حمل بار، طراحی و ساخته شده‌اند که به افراد کمک می‌کنند تا بارها را سریع‌تر و آسان‌تر منتقل کنند. این ابزارها برای حمل بارها در وزن‌های مختلف تولید شده‌اند تا نیازهای متفاوت را برطرف کنند. ابزارهایی مانند چرخ متحرک، hand truck و غیره هستند که به سرعت و راحتی روند انتقال بار کمک بسیاری می‌کنند. این ابزارها نیز به رعایت نکات ایمنی نیاز دارند تا حمل و انتقال بار به شکل صحیح و بدون آسیب و خسارت انجام شود. اگر بار سنگین باشد و به وسیله چرخ متحرک جابجا شود، به بیش از یک نفر برای حمل و انتقال نیاز دارد تا بتوانند با کنترل بار، آن را به ماشین حمل بار یا محل تخلیه برسانند. hand truck وسیله‌ای پرکاربرد است که نقش مهمی در انتقال بار دارد که کار کردن با آن به مهارت و توان بالا نیاز دارد. استفاده از hand truck، نیازمند وارد کردن فشار برای هل دادن آن است و برای عبور بار از پله‌ها، بسیار مفید است اما کنترل کردن آن به مهارت و توان نیاز دارد. از این وسیله برای جابجایی بارهایی که از نظر اندازه بلند محسوب می‌شوند، استفاده می‌شود؛ همچنین می‌توان چندین وسیله هماهنگ از نظر وزن و با رعایت اندازه را به وسیلهhand truck منتقل کرد.

برای کسب اطلاعات درباره روش های تجهیز خودروهای حمل بار به وسایل ایمنی میتوانید محتوای سایت را مطالعه کنید.

سخن پایانی

حمل بار بخشی از روند جابجایی بار محسوب می‌شود که نیازمند رعایت نکات ایمنی است تا سلامت فرد رعایت شود و خسارتی به بار وارد نشود. استفاده از ابزارها نیز در تسریع و سهولت کار جابجایی بار تاثیر بسزایی دارد و علاوه‌بر حفظ سلامت فرد، بار را نیز به شکل ایمن منتقل می‌کند. امیدواریم مطالب بیان شده در مقاله، مفید واقع شود.

 

به این مقاله رای دهید