مهمترین نکات ایمنی حمل بار جاده ای کدامند؟

مهمترین نکات ایمنی حمل بار جاده ای کدامند؟

حمل بار جاده‌ای به دلیل استفاده گسترده، نیازمند رعایت نکات ایمنی است تا سلامت و امنیت بار و راننده را تامین کند.

انعطاف‌پذیرترین شیوه حمل و نقل، سیستم حمل و نقل جاده‌ای است. در این شیوه، در صورت ضرورت و اضطرار، به دلیل گستردگی سیستم حمل و نقل جاده‌ای، می‌توان به سرعت هماهنگی‌های لازم را انجام داد و بار مورد نظر را به مقصد رساند. این روش بسیاری از محدودیت‌های سایر روش‌های انتقال بار را ندارد و به همین دلیل اولین انتخاب افراد برای جابجایی بار می‎باشد.

سیستم حمل و نقل جاده‌ای مزیت‌هایی چون قیمت پایین‌تر نسبت به سایر روش‌ها دارد که موجب شده در سطح بسیار گسترده‌ای به جهت حمل بار مورد استفاده قرار بگیرد. حجم عظیم جابجایی بار در سطح جاده‌ها نیازمند رعایت اصول و قوانین است تا بار و راننده در سلامت و امنیت کامل به مقصد برسند.

در این شیوه حمل و نقل، ممکن است بار به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی دچار آسیب فیزیکی مثل شکستگی، ضرب‌دیدگی و غیره شود. به همین علت، اصول، قوانین و نکات ایمنی وضع شده است تا رانندگان و متصدیان بار، با رعایت آن‌ها ایمنی و سلامت آن‌ها تضمین شود و از حوادث ناگوار جلوگیری شود.

نکات ایمنی حمل بار در جاده، نکات کاربردی و مهمی هستند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

نکات ایمنی حمل بار

حمل و نقل ایمن، حمل و نقلی است که در طول روند جابجایی بار، خسارت و آسیبی به بار، ماشین حمل بار و سرنشینان آن وارد نشود. برای رسیدن به این شرایط ایمن، باید نکات مربوط به بارگیری، تخلیه، سلامت ماشین حمل بار و رانندگی صحیح را رعایت نمود.

از مهم‌ترین نکات ایمنی حمل بار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از ماشین حمل بار متناسب

انتخاب ماشین حمل بار متناسب با نوع بار اهمیت بسیار زیادی دارد. ماشین باید با حجم و ابعاد بار هماهنگ باشد تا ایمنی بار تامین شود. قیمت پایین یا توانایی ماشین حمل بار دلایل خوبی برای انتخاب ماشین نامناسب نیست و باید امنیت بار اولویت قرار بگیرد. چرا که بارگیری ناامن، می‌تواند سایر خودروهای جاده و سرنشینان آن‌ها را نیز در معرض خطر قرار دهد.

استفاده از کانتینر مناسب

یکی از ایمن‌ترین شیوه‌ها برای جابجایی یک محصول در مسافت‌های طولانی استفاده از کانتینر است. کانتینر نوعی اتاق‌سازی یا کاربری‌سازی است که در شکل‌های گوناگون وجود دارد. کانتینرها در ماشین‌های حمل بار مختلف تعبیه می‌شوند و بارها نیز درون آن‌ها قرار می‌گیرند. کانتیر نیز باید متناسب با نوع بار ارسالی انتخاب شود تا امنیت و سلامت بار تضمین شود.

بررسی فنی ماشین حمل بار

راننده باید ماشین خود را از نظر فنی بررسی کند و در صورت وجود نقص، سریعا آن را برطرف کند. چرا که هر گونه اخلال در رانندگی، می‌تواند منجر به حوادث ناگوار شود و جان خود راننده و سایر افراد حاضر در جاده را به خطر بیاندازد. همچنین راننده باید با یک سری مسائل فنی مربوط به ماشین خود آشنا باشد و بتواند برخی ایرادات را برطرف کند. چرا که ممکن است در موقعیت‌های ناگهانی مجبور به توقف شود و دسترسی به تعمیرگاه دشوار باشد.

بسته‌بندی صحیح بار

بسته‌بندی بار نیز باید طبق اصول و متناسب با نوع بار انجام شود تا به آن در طول مسیر آسیبی وارد نشود. بار شکستنی، مایعات، بار خطرناک، بارهای حساس الکترونیکی وغیره باید به صورت حرفه‌ای بسته‌بندی شوند تا سلامت آن‌ها تامین شود.

بارگیری صحیح

ماشین حمل بار باید با ابزارهای بارگیری مجهز شود، چرا که چیدن بارها در ماشین حمل بار به صورت صحیح، موجب می‌شود که در پی حرکات ماشین در طول مسیر، آسیبی به بار وارد نشود. فیکس کردن بارها در محل خود با استفاده از ابزارهایی نظیر تسمه، زنجیر، طناب و غیره یکی از نکاتی است که رعایت آن امنیت و سلامت بار را تامین می‌کند.

حداکثر طول مجاز انواع ماشین حمل بار

قوانین ترافیکی در مورد حمل بار وجود دارند که رعایت آن‌ها الزامی است. علاوه‌بر ارتفاع، طول ماشین حمل بار نیز باید اندازه‌ای استاندارد داشته باشد، چرا که طول یک ماشین حمل بار ارتباط مستقیمی با میدان دید سایر رانندگان در جاده، امکان سبقت گرفتن آن‌ها از ماشین حمل بار و اشغال کردن باند مخالف در قوس جاده و پیچ‌ها دارد.

کامیون‌های دو محور: طول این نوع ماشین حمل بار باید حداکثر 10 متر باشد.

کامیون‌های سه محور: طول این ماشین نیز نباید بیشتر از 12 متر باشد.

تریلی چهار محور و بیشتر: حداکثر طول مجاز برای این نوع تریلی‌ها 16.5 متر است.

تریلی خودرو بر: در این نوع کاربری تریلی‌ها، نباید طول آن‌ها بیشتر از 20.75 متر باشد.

از آن جا که ماشین‌های حمل بار با سرعت بسیار پایینی حرکت می‌کنند، رعایت طول مجاز می‌تواند از ایجاد ترافیک در جاده جلوگیری کند و سرعت تردد در جاده را افزایش دهد. همچنین خطرات احتمالی برای سایر اتومبیل‌های جاده را نیز کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

سیستم حمل و نقل جاده‌ای یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد یک کشور است که به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین جهت باید تمامی جوانب احتیاط رعایت شود تا علاوه‌بر خود فرد، سایر خودروها و سرنشینان آن‌ها نیز در امنیت به مقصد برسند. حمل بار یکی از کاربردهای سیستم حمل و نقل جاده‌ای است که با رعایت نکات ایمنی خودرو، رانندگی، تخلیه و بارگیری می‌توان بار را در امنیت و سلامت به مقصد رساند.

به این مقاله رای دهید