نحوه جا به جایی گیاهان آپارتمانی

جا به جایی گیاهان آپارتمانی در زمان اسباب کشی یکی از اقداماتی است که با ید با نهایت دقت و ظرافت انجام دهید تا از این طریق آسیب جدی به گل و گیاهان شما وارد نشود. باید به این مسئله توجه کنید که در واقع تمام گیاهان را نمی توان مانند بسیاری از وسایل دیگر در یک کارتن بسته بندی کرد و همین مسئله باعث می شود تا نحوه جا به جایی آنها، کمی دشوار به نظر برسد.

اقدامات مورد نیاز قبل از جا به جایی گیاهان آپارتمانی

باید این را در نظر بگیرید که حمل گل های آپارتمانی در مقایسه با جابه جاکردن دیگر وسایل خانه تفاوت هایی با هم دارند و نمی توان انتظار داشت که به راحتی گیاهان را از محلی به محل دیگر انتقال داد. در زمان اسباب کشی بدون شک یکی از بخش های چالش برانگیز برای بسیاری از افراد جا به جایی گیاهان بدون ایجاد آسیب برای آنها است و می توان نکات مختلفی را برای این منظور در نظر گرفت که به شرح زیر هستند.

گیاهان آپارتمانی خود را برای جا به جایی آماده کنید

ظرافت و دقت زیادی باید در زمان آماده کردن این وسایل انجام دهید زیرا هر گونه آسیب به ساقه و برگ گیاهان می تواند طراوت و شادابی گل های شما را از بین ببرد.

همان طور که برای بسته بندی و حمل وسایل مختلف خانه مقدمات اولیه را آماده می کنید، به منظور جا به جایی گیاهان نیز چندین نکته خاص و ویژه برای آماده سازی آنها وجود دارد که عبارتند از:

  • گل های خود را مورد بررسی قرار دهید تا نمونه های سالم و مریض را از هم جدا کنید.
  • اگر احتمال می دهید که یکی از گیاهان شما به اندازه ای مشکل دارد که ممکن است در چند روز آینده کاملا خشک شود، بهتر است از جا به جا کردن آن منصرف شوید.
  • گیاهان شاداب و سالم را کمی هرس کنید تا شاخ و برگ اضافه آنها از بین برود.
  • در صورتی که قصد هرس کردن گل های خود را ندارید، بهتر است به درستی آنها را جمع کنید تا در زمان جا به جایی گیاهان آپارتمانی دچار مشکل نشوید.

آبیاری گل ها قبل از جا به جایی

باید در نظر داشته باشید که امکان دارد در حین اسباب کشی تا مدتی آبیاری گیاهان آپارتمانی را فراموش کنید، از همین رو بهتر است حداقل 2 ساعت قبل از جا به جایی، به گل های خود آب بدهید.

اهمیت جنس گلدان برای جا به جایی گیاهان آپارتمانی

نکته دیگری که باید قبل از اسباب کشی و انتقال گل ها در نظر بگیرید مربوط به جنس گلدان است که باید با توجه به میزان مقاومتی که دارد، تدابیر لازم را انجام دهید.

به طور معمول گلدان های پلاستیکی، چوبی و  فایبرگلاس در برابر ضربه مقاومت مناسبی از خود نشان می دهند اما مدل های سفالی و شیشه ای حساسیت بیشتری دارند که باید به این مسئله دقت کنید.

از همین رو می توانید چندین هفته قبل از جا به جایی، گیاهان داخل خانه را دوباره در گلدان های پلاستیکی سبک وزن با خاک استریل قرار دهید تا حمل آنها را هنگام حرکت آسان تر کند.

هر گیاه را بسته بندی کنید

در روز جابه جایی گیاهان آپارتمانی، کیسه های پلاستیکی را روی هر گلدان قرار دهید تا از ریختن خاک به بیرون و ایجاد آشفتگی زیاد برای شما جلوگیری کند. گیاهان بزرگ به یک جعبه جداگانه نیاز دارند، اما گل های کوچک را می توانید در یک کارتن مشترک قرار دهید و برای اینکه مطمئن شوید فضایی خالی بین آنها وجود ندارد، از کاغذ بسته بندی یا حباب دار برای پر کردن فضای بین گلدان ها استفاده کنید.

اقدامات مهم در زمان جا به جایی گیاهان آپارتمانی

زمانی که تمامی نکات مهم که باید قبل از جا به جایی گیاهان انجام شود را رعایت کردید، نوبت به حمل آنها می رسد و اقداماتی که باید در این زمینه مد نظر قرار دهید که شامل موارد زیر است.

مراقب باشید که به ساقه گیاه آسیبی نرسد

یکی از مهم ترین مواردی که باید در حین جا به جایی مد نظر قرار دهید، عدم بروز آسیب برای ساقه گیاه است زیرا مهم ترین بخش محسوب می شود. در صورتی که طول گل بلند باشد یک چوب در کنار آن قرار دهید و به آرامی ساقه و چوب را به هم بندید. انجام این کار باعث می شود تا در زمان جا به جایی گیاهان، ساقه مقاومت خوبی داشته باشد و به طرفین حرکت نکند و در این حالت نیز امکان بروز آسیب کاهش پیدا می کند.

گیاهان را در ماشین شخصی یا کابین کامیون قرار دهید

در صورتی که تعداد گلدان های شما زیاد نباشد می توانید با استفاده از ماشین شخصی آنها را به محل مورد نظر انتقال دهید و از این طریق اطمینان دارید که در حین حرکت نکات لازم برای مراقبت از گیاهان را رعایت می کنید. از طرفی اگر می خواهید از کامیون حمل بار برای اسباب کشی استفاده کنید، بهترین اقدام جهت جا به جایی گیاهان آپارتمانی این است که جعبه ها را در کابین قرار دهید.

به دمای مورد نیاز گیاهان توجه کنید

با در نظر گرفتن این مسئله که برخی از گیاهان نسبت به تغییرات دمایی حساسیت بالایی از خود نشان می دهند و امکان دارد دچار آسیب شوند، باید در زمان اسباب کشی به میزان دمای ماشین نیز توجه داشته باشید.

اقداماتی که باید بعد از جا به جایی گیاهان آپارتمانی انجام داد

در صورتی که تمامی نکاتی که برای حمل گیاهان ارائه شد را رعایت کنید می توان انتظار داشت که گلدان های شما در سلامت کامل به محل مورد نظر رسیده باشند. اکنون لازم است تا آنها را از جعبه خارج کنید و در محل جدید قرار دهید، برای این منظور باید جهت بیرون آوردن گلدان از جعبه آنها را از قسمت پایینی در دست بگیرید.

گیاهی که از جعبه خارج می شوند نباید بلافاصله در معرض نور خورشید قرار بگیرند زیرا امکان دارد که بروز آسیب برای آنها وجود دارد، از همین رو باید به گل های خود اجازه دهید تا با شرایط جدید سازگاری پیدا کنند. در صورتی که بعد از انتقال گیاهان به محل مورد نظر متوجه شوید که بخشی از خاک گلدان در حین حرکت خالی شده، باید مقدار مورد نیاز را مجددا به گلدان اضافه کنید.

جا به جایی گیاهان آپارتمانی یکی از بخش های حساس و مهم در زمان اسباب کشی به شمار می رود که باید نکاتی را برای آماده ساری، بسته بندی، آبیاری، حمل مناسب و قرار دادن آنها در محیط جدید مد نظر قرار دهید تا دچار آسیب نشوند.

به این مقاله رای دهید