نحوه درست چیدمان بار در هنگام باربری

چیدمان بار در هنگام باربری باید اصولی و با نظم خاصی انجام شود. وسایلی که در کامیون ها و خودرو های حمل بار چیده می‌ شوند، بر اساس وزن، ابعاد و جنسی که دارند تقسیم بندی می شوند. اینکه بار و لوازم در نهایت سلامت فیزیکی و اطمینان، به مقصد برسند اهمیت زیادی دارد. در این مطلب نکات و مواردی آورده شده که با رعایت آن ها، بار به درستی چیده می‌ شود و به مقصد می رسد.

چیدمان بار در هنگام باربری باید چگونه باشد؟

کارگرانی که در باربری ها وظیفه حمل و چیدمان بار را بر عهده دارند، باید بدانند که وسایل سنگین، بزرگ، کوچک و بسته بندی شده را چطور بچینند تا طی حرکت خودرو و کامیون ها آسیب نبینند. از طرفی وزن وسایل در ماشین باید به گونه ای توزیع شود که تعادل در آن برقرار شود.

شکستنی ها و وسایلی که نیاز به مراقبت دارند نیز باید در قسمت جلویی چیده شوند تا تخلیه آن ها سریع تر و راحت تر انجام شود. در ادامه به طور مفصل نکات بیشتری درباره چیدمان بار در باربری بیان می‌ شود.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای باربری که باید بدانید

جا به جایی لوازم سنگین تر، اولین قدم در چیدمان بار در هنگام باربری

در اولین قدم از چیدمان بار باید کارتن ‌ها و وسایلی را حمل و جابه‌جا کنید که از همه سنگین‌ تر هستند و چیدن آن ها به بیش از یک نفر نیازمند است. در اسباب کشی خانه وسایلی مانند یخچال، بخاری، ماشین لباس شویی و دیگر وسایلی که علاوه ‌بر جثه بزرگ، وزن بالایی هم دارند، باید در قسمت انتهایی کامیون جای بگیرند. نکته مهمی که باید در چیدمان وسایل سنگین رعایت شود، این است که تقسیم وزن وسایل و حفظ تعادل خودرو بسیار اهمیت دارد.

بارگیری لوازم بلندتر و درازتر، دومین مرحله در چیدمان بار در هنگام باربری

بعد از اینکه وسایل سنگین در کامیون چیده شدند، نوبت به وسایل بلند و با جثه بزرگ می رسد. کمد، فرش لوله شده و تخت خواب از این قبیل وسایل هستند. چیدمان این وسایل به این گونه است که در طرفین ماشین که دیواره‌های بلندی دارد، باید قرار بگیرند. تمامی وسایلی که امکان پاره شدن دارند، مانند تشک و مبل نیز باید با روکش و پارچه های ضخیم کاور شوند. در پایان می‌ توان فرش ها را در کف کامیون جای داد.

حمل جعبه ها و کارتن های بسته بندی شده، قدم بعدی در چیدمان بار در هنگام باربری

جعبه ها و کارتن های سنگینی که فاقد مواد شکستنی هستند را می توانید روی وسایل قبلی یا در زیر میز و صندلی ها بچینید. بسته بندی این کارتن ها باید با احتیاط و به درستی انجام شود تا طی حرکت کامیون باز نشوند. بعد از آن ها نوبت کارتن هایی است که یا سبک تر هستند یا وسایل شکستنی در آن ها قرار دارد.

اگر از ماشین ‌های مسقف برای حمل بار استفاده می‌کنید، می‌توانید جعبه ها را تا زیر سقف بچینید و از پارچه یا پلاستیک های فشرده برای پر کردن فاصله کارتن ها تا سقف ماشین استفاده کنید. چیدمان این کارتن ها باید به گونه ای باشد که طی حرکت خودرو و تکان خوردن از روی هم نیفتند.

بیشتر بخوانید: باربری چیست؟

بار زدن وسایل شکستنی، آخرین مرحله از چیدمان بار در هنگام باربری

وسایل شکستنی که نمی توان آن ها را با کارتن یا جعبه بسته بندی کرد، مانند لوستر یا آباژور های بزرگ باید در آخرین مرحله از چیدمان، بار شوند. شکستنی ها را طوری بچینید که به هم برخورد نکنند. بعد از آن می‌توان سایر وسایل خرد را در فضا های خالی بچینید.

نحوه صحیح چیدمان بار در هنگام باربری چه اهمیتی دارد؟

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا باید وسایل را در باربری طبق مراحل فوق چیدمان کنید و اینکه نحوه صحیح چیدمان وسایل چه اهمیتی دارد. در ادامه خواهید فهمید که چرا بر چیدمان صحیح و اصولی وسایل در کامیون و خاور های باربری تاکید داریم.

کاهش هزینه

اگر شما وسایل را اصولی در کامیون ها بچینید، به‌طور قطع تعداد وسایل بیشتری در ماشین جای می گیرد. نحوه صحیح چیدمان بار در هنگام باربری، کاهش تعداد مسیر های رفت و برگشت کامیون ها را به دنبال دارد. بنابراین، اگر می‌ خواهید با هزینه کم‌تری بار را جابه‌جا کنید، باید با روش های اصولی چیدمان بار آشنا شوید.

آسیب نرسیدن به لوازم

اگر وسایل، به هم ریخته و بدون نظم خاصی در ماشین های باربری چیده شوند، احتمال آسیب رسیدن به آن ها زیاد است. چیدمان بار در هنگام باربری اگر اصولی انجام شود و تمامی وسایل طوری قرار بگیرند که با حرکت ماشین، تکان نخورند، می توانید از آسیب رسیدن و شکسته شدن آن ها جلوگیری کنید.

افزایش سرعت تخلیه بار

چیدمان درست و منظم بار باعث می شود که تخلیه، سریع تر انجام شود. زمانی که بارها روی هم و بدون نظم قرار بگیرند، دردسر شما برای خالی کردن آن ها بیشتر خواهد بود.

همچنین پیشنهاد می کنیم جهت اطلاع از مهم ترین نکات باربری بین شهری، مقاله بارسان 4818 را مطالعه کنید.

هنگام باربری چه موارد دیگری حائز اهمیت است؟

به جز چیدمان بار در هنگام باربری، موارد دیگری هم هستند که باید به آن ها توجه کنید تا بار شما بدون آسیب و با خیال راحت به مقصد برسد. این موارد عبارت‌اند از:

  • انتخاب باربری مطمئن: جهت حمل بار به شهرستان ها باید یک باربری مطمئن با مجوز رسمی را که خدمات قابل قبولی ارائه می دهد، انتخاب کنید. به طور قطع این باربری کم‌ترین هزینه و بیشترین اطمینان را برای شما به همراه دارد.
  • صدور بارنامه: اگر می خواهید بارتان را به شهرستان ها و از طریق کامیون ارسال کنید، باید بارنامه دولتی برایتان صادر شود تا در صورت هرگونه مشکلی بتوانید قانونی پیگیری کنید.
  • بیمه نامه حمل بار: اگر برای بار شما بیمه نامه صادر شود، در صورت ایجاد خسارت برای بار، می توانید از اداره بیمه درخواست غرامت کنید. میزان بیمه و خسارت بر اساس ارزش مالی بار شما تعیین می شود و سقف مشخصی دارد.
  • وسیله نقلیه مناسب با رانندگان حرفه ای: انتخاب وسیله نقلیه و حرفه ای و متعهد بودن راننده نیز بسیار مهم است.

جمع‌بندی

چیدمان بار در هنگام باربری باید به گونه ای باشد که وسایل سنگین و بزرگ در عقب، وسایل بلند در کناره ها و سایر وسایل طوری کنار هم باشند که در طی حرکت ماشین آسیب نبینند. به جز این موارد باید بارتان را به باربری های مطمئنی که بارنامه و بیمه نامه معتبر صادر می کنند بسپارید.

به همین جهت است که بابری بارسان 4818 انتخاب اول و مطمئنی برای افرادی است که قصد دارند بارشان را به شهرستان های دور و نزدیک ارسال کنند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با نمایندگان ما در این سایت در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)