نکات ایمنی هنگام استفاده از وانت باربری

وانت یک از پر کاربرد ترین ماشین‌ های حمل بار در سطح شهر و بین شهرها است که با رعایت نکات ایمنی می‌توان حمل بار ایمن و سلامت را با آن تجربه کرد.

برخی نکات ایمنی استفاده از وانت

وانت از متداول‌ ترین ماشین‌ های حمل بار سبک است که در سطح خیابان‌ها و جاده‌ها مشاهده می‌شود. این ماشین قابلیت حمل و جابجا کردن انواع مختلف بار را دارد. با وجود محدودیتی که وانت از نظر وزنی دارد، اما دیده شده که بارهای نامتعارف که ممکن است سایر افراد حاضر در جاده را در معرض خطر قرار دهند نیز توسط این ماشین حمل می‌شوند. رعایت نکات ایمنی در حمل بار به ویژه در خصوص ماشین حمل بار می‌تواند تضمین‌ کننده امنیت و سلامت افراد و بار باشد.

تناسب ظرفیت وانت و بار

مهم‌ترین نکته ایمنی در حمل بار توسط خودروی وانت، توجه به ظرفیت ماشین است. چرا که استفاده بیش از حد ظرفیت وانت، می‌تواند تبعات پرهزینه‌ای داشته باشد. آسیب به بار یا به وانت گاهی جبران ناپذیر می‌شود که این مساله رانندگان را از پذیرفتن بار نامتعارف بازمی‌دارد.

 

با این حال هزینه پایین وانت بار، افراد بسیاری را به استفاده از وانت ترغیب می‌کند تا بار بیش از حد ظرفیت وانت را با استفاده از این ماشین جابجا کنند. از جمله دلایل هزینه پایین حمل بار وانت این است که هزینه قطعات، تعمیر و نگهداری این ماشین کمتر از سایر ماشین‌های حمل بار است و قطعات آن نیز به راحتی و فراوانی نیز در دسترس است.

ظرفیت وزنی وانت تا 3.5 تن است و این ماشین مناسب جابجایی بارهای محدود و سبک نسبت به سایر بارها است؛ البته این وزن شامل راننده و افراد دیگر که در ماشین حضور دارند نیز می‌شود. وانت به طور معمول برای حمل بار در سطح شهرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در جاده‌های بین شهری نیز توانسته عملکرد مناسبی داشته باشد.

به صورت کلی رعایت تناسب میان بار و وانت بسیار مهم است. اگر بار از نظر ابعاد یعنی عرض یا ارتفاع بیشتر از ظرفیت وانت است، باید به جهت حفظ امنیت بار و همین طور سایر ماشین‌ها و سرنشینان آن‌ها در طول مسیر، از ماشین متناسب با ابعاد بار استفاده نمود تا روند جابجایی بار در امنیت کامل انجام شود.

برای اطلاع از تفاوت وانت بار با دیگر خودروهای باربری، می توانید مقاله سایت بارسان 4818 در این زمینه را مطالعه کنید.

چیدمان بار

چیدمان بار در وانت در تامین امنیت بار و افراد بسیار تعیین‌کننده است. تقسیم وزن بار باید به درستی و دقیق انجام شود تا وانت در طول مسیر دچار مشکل نشود. عدم ایجاد توازن در چیدمان بار موجب می‌شود رانندگی خطرناک شده و تعادل ماشین از بین برود.

بارهای سنگین‌تر در قسمت نزدیک به اتاق ماشین قرار داده می‌شوند و بارهای سبک میان بارهای سنگین قرار می‌گیرند تا در مسیر مقصد انتقال بار، در پی حرکات ماشین جابجا نشوند و دچار آسیب‌هایی چون شکستگی و ضرب‌دیدگی نشوند.

ابزارهای مهار بار

فیکس کردن بارها در محل خود یا به عبارت دیگر محکم کردن بار در وانت، با استفاده از ابزارهایی نظیر زنجیر، طناب، بند، تسمه و غیره انجام می‌شود. این عمل موجب می‌شود در طول مسیر حمل بار، به دلیل ترمزها، دست‌اندازها و پیچ‌ها بار جابجا نشده و آسیبی به آن‌ها وارد نشود. از ابزارهای باکیفیت برای فیکس کردن بار استفاده کنید و این عمل را به دقت انجام دهید تا در طول مسیر با مشکل مواجه نشوید.

فضایی که بار در وانت قرار می‌گیرد باید کاملا تمیز باشد و از هر گونه ماده‌ای نظیر روغن که موجب لیز خوردن بار می‌شود و یا آب که با نفوذ به بار موجب آسیب به آن می‌شود، پاک شود.

وانت سقف‌ دار

با توجه به وضعیت آب و هوایی می‌توانید از وانت سقف‌دار نیز استفاده کنید. هنگام بارش باران جابجایی بار بسیار سخت می‌شود. در این شرایط اغلب از پلاستیک‌های ضخیم برای پوشش بار استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه در این روش، امکان نفوذ آب و رطوبت به بار وجود دارد، اگر بار نسبت به رطوبت حساس است باید به وسیله وانت سقف‌دار بار خود را جابجا کنید تا به این طریق امنیت و سلامت بار را تامین کنید.

کودکان نسبت به انواع ماشین علاقمند هستند و برای تجربه سوار شدن در آن‌ها مشتاق‌اند. توصیه می‌شود از سوار کردن کودکان در قسمت حمل بار وانت خودداری کنید و به صورت کلی کودکان را از فرآیند حمل بار دور نگه دارید. حضور کودکان موجب کاهش سرعت جابجایی بار می‌شود و ممکن است موجب حوادث ناگواری نیز بشود. این مساله در خصوص حیوانات خانگی نیز صدق می‌کند.

با رعایت نکات ایمنی و عدم سهل‌انگاری در هر مرحله از جابجایی بار به ویژه در خصوص ماشین حمل بار که نیاز به توجه و بررسی مداوم دارد، می‌توان یک تجربه امن و بی‌دردسر از جابجایی بار داشت و از ایجاد حوادثی که موجب خسارت سنگین می‌شوند، جلوگیری کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط بیمه رانندگان وانت، میتوانید مقاله بارسان 4818 در این زمینه را مطالعه کنید.

سخن پایانی

وانت یکی از ماشین‌های کاربردی در زمینه حمل بار است که در سطح شهرها و جاده‌ها به وفور دیده می‌شود. حمل بار از طریق وانت مخصوص بارهای محدود و سبک است که از نظر ابعاد نیز کوچک بوده و وانت می‌تواند امنیت آن‌ها را تامین کند. استفاده از وانت مستلزم رعایت نکات ایمنی است که موجب می‌شود بار و افرادی چون راننده در امنیت و سلامت به مقصد بار برسند.

5/5 - (1 امتیاز)