همه چیز درباره وظایف رانندگان باربری هنگام انتقال بار

آشنایی با وظایف رانندگان باربری در انتقال بار و جابجایی اثاثیه از دیگر نکات مهمی است که مراکز باربری و مشتریان این مراکز نباید از آن غافل شوند.در این مقاله سعی کردیم شما را به صورت کامل با این وظایف آشنا کنیم.با ما همراه باشید.

وظایف رانندگان باربری هنگام انتقال بار چیست؟

وظایف رانندگان باربری در انتقال بار از دیگر نکات مهمی است که مراکز حمل و مشتریان این مراکز باید به آن توجه داشته باشند. رانندگان ماشین مخصوص حمل بار، در کنار رانندگی و انتقال بار وظایف دیگری هنگام بارگیری و تخلیه بار دارند. در این مطلب قصد داریم شما را با وظایف رانندگان باربری آشنا کنیم.
مرکز باربری باید مشخصات بار را به اطلاع راننده برساند. همچنین تجهیزات و روش مهار بار را در اختیار او قرار دهد. راننده باربری نیز موظف است مشخصات بار را چک کرده و پس از عملیات بارگیری به مهار بار بپردازد. در ابتدا از مهم ترین وظایف رانندگان باربری می توان به تعهد، تجربه و مسئولیت پذیری اشاره کرد بقیه موارد شامل:

آشنایی با مسیرها

 راننده شرکت باربری وظیفه دارد راه های بین مبدأ و مقصد را به خوبی بشناسد، تا امن ترین و نزدیکترین راه را برای رساندن به موقع و سلامت بار را انتخاب کند.

اخلاق رانندگی

راننده باید دارای گواهینامه رانندگی مرتبط با وسیله نقلیه باشد، دارای کارت پایان خدمت و دارای سلامت کامل جسمی و روانی و مورد تایید باشد .رعایت حقوق دیگران، خویشتن‌داری و صبوری از جمله خصایص راننده موفق می‌باشد.

وظایف رانندگان باربری
حضور در زمان بارگیری

در زمان بارگیری راننده موظف است در محل بارگیری حضور داشته و از نوع بار اطلاع داشته باشد. مثلا بار شکستنی را بایستی با بسته بندی درست تحویل بگیرد؛ سپس بار را کنترل کند و تحویل بگیرد و در حین چیدن بار آن را به اتصالات و باربندها محکم نماید. همچنین راننده موظف است در هنگام تخلیه بار نظارت دقیق بر تخلیه داشته باشد و اجناس را تحویل داده و و رسید تحویل بگیرد.

بارگیری صحیح

از مهم ترین مسئولیت ها و وظیفه هایی که یک راننده باربری باید داشته باشد نحوه صحیح بارگیری است. هر کدام از ماشین های باربری دارای مدل، ابعاد و ظرفیت مشخصی می باشد که این مساله موجب می شود تا نحوه بارگیری نیز تغییر کند. بارگیری درست محموله از بروز بسیاری از مشکلات مانند آسیب دیدگی آن در طول مسیر جلوگیری می کند و سفری ایمن را در برخواهد داشت و یکی از مهمترین وظایف رانندگان باربری می‌باشد.

حمل صحیح بار

باربری می تواند به صورت درون شهری و برون شهری انجام شود. به طور مثال اگر شما قصد دارید اسباب کشی کنید و به منزلی نو نقل مکان کنید حتما ظروف شکستنی را بارگیری می کنید و نگران حمل آن هستید. زیرا احتمال شکستن آن در مسیر و بر اثر ضربات متعدد وجود دارد. یک راننده خوب و کار بلد به درستی می داند که چگونه باید بار را حمل کند تا کمترین آسیب به بار برسد. این مساله در خصوص بارهای سنگین وزنی که در خارج از شهر جابجا می شوند نیز صدق می کند.

توجه به وزن بار و ظرفیت ماشین باربری

هر کدام از ماشین های باربری دارای ظرفیت مشخصی هستند. در طول مسیر مجبور می شوید ترمز کنید و سرعت خود را کم و زیاد کنید، تمام این موارد باعث می شود که بار تغییر شکل دهد و تحت فشار قرار بگیرد.انتخاب ماشین مناسب برای بارهای مختلف از وظایف رانندگان باربری است که عدم توجه به آن می تواند باعث ایجاد آسیب به بار و ماشین باربری شود.

آشنایی با قوانین رانندگی

یکی از وظایف رانندگان باربری که می تواند به او در طی مسیر کمک کند و باعث می‌شود تا محموله بسلامت به مقصد برسد آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی است. اگر راننده باربری با این مطلب آشنایی کافی نداشته باشد قطعا در طول مسیر دچار مشکلات فراوانی از جمله توقیف ماشین خواهد شد. رانندگانی که به صورت آزاد و یا استخدام در مراکز باربری فعالیت می کنند حتما باید دارای گواهینامه ها و مدارک مربوطه باشند.

توانایی تعمیر فنی 

ماشین های باربری ممکن است در طول مسیر دچار مشکلات جزیی و عمده شوند. به طور مثال ممکن است ماشین به طور ناگهانی خاموش شود و در راه بماند. یک راننده حرفه ای باید به میزان قابل قبولی با تعمیرات و تخصص فنی آشنایی داشته باشد. این میزان از آشنایی می تواند در حدی باشد که راننده بتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد! زیرا اغلب راننده ها به تنهایی سفر می کنند و اگر اطلاعات فنی آن ها در سطح پایینی باشد حتما مشکلات بی شماری برای آن ها به وجود می آید. برخی از مسیرها طولانی هستند و راننده شب ها نیز در راه است. اگر در نیمه شب مشکلی برای ماشین باربری به وجود آید و نتواند اقدام به رفع آن کند قطعا تجربه بدی برای او پیش خواهد آمد.

مسیرطولانی

 اگر مسافتی که می بایست بار های شما با وسیله نقلیه طی شود زیاد باشد، یکی از وظایف رانندگان باربری این است که در هر 80 کیلمتر از مسافتی که طی کرده است ایستاده و بارها را کنترل نماید تا از محکم بودن اتصالات طناب و بار  اطمینان حاصل کند.

جمع‌بندی
وظایف رانندگان باربری در انتقال بار و جابجایی اثاثیه از دیگر نکات مهمی است که مراکز باربری و مشتریان این مراکز باید به آن توجه داشته باشند. باید بدانیم وظایف یک راننده در این بین چیست. رانندگان بخش مهمی از وظیفه حمل بار را برعهده دارند و انتخاب یک راننده آگاه، وظیفه‌شناس و متعهد کمک بزرگی برای موفقیت در امر جابجایی بار به شمار می‌رود.

به این مقاله رای دهید