هنگام بسته بندی لوستر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بسته بندی و حمل لوستر

بسته بندی لوستر با توجه به حساسیت بالایی که این وسیله دارد ممکن است در زمان جابه جایی برای شما چالش برانگیز باشد و سعی کنید از راه های مناسبی برای افزایش ایمنی این محصول استفاده کنید. به طور کلی یکی از پیچیده ترین فرایندها در زمان جابه جایی، جمع کردن وسایل است. انواع مختلفی از لوازم و ابزارها در هر خانه وجود دارد که نیازمند بسته بندی صحیح و اصولی خواهد بود که لوستر یکی از آنها محسوب می شود.

وسایل مورد نیاز برای بسته بندی لوستر

چالش برانگیزترین مسئله در هنگام بسته بندی لوستر این است که این مدل چراغ ها، بسیار شکننده و ظریف هستند پس باید در حین حمل و نقل به خوبی از آنها محافظت کرد. برای این منظور به لوازم ضروری جهت انجام بسته بندی مناسب نیاز دارید و از سوی دیگر، باید بدانید که چه اقداماتی را برای جلوگیری از آسیب دیدن وسیله حساس و شکننده خود انجام دهید.

قبل از اینکه بسته بندی و جابه جایی لوستر را آغاز کنید بهتر است از فردی بخواهید به شما کمک کند و از طرفی وسایل خاصی برای این کار نیاز دارید که مهم ترین موارد به شرح زیر است:

 • یک جعبه محکم مقوایی برای قرار دادن لوستر
 • 2 جعبه مقوایی نیز برای جا دادن اجزای جدا شده و لامپ ها آماده کنید.
 • کاغذ بسته بندی، روزنامه یا نایلون حباب دار
 • پتو یا پارچه مناسب
 • فوم
 • نوار چسب
 • بست های پیچشی
 • تعدادی کیسه پلاستیکی زیپ دار
 • پیچ گوشتی و انبر برای جدا کردن اجزای لوستر
 • نردبان

مراحل مورد نیاز برای بسته بندی لوستر

برای اینکه فرایند بسته بندی و حمل را به درستی انجام دهید باید چندین مرحله که شامل باز کردن لوستر و جدا کردن اجزای مختلف است را در نظر بگیرید که شامل مراحل زیر خواهد بود.

مقدمات اولیه برای بسته بندی لوستر

در اولین گام فراموش نکنید که برق اتاق باید قطع باشد، برای این منظور از طریق فیوز منبع انرژی الکتریکی را قطع کنید تا از بروز آسیب های ناشی از برق گرفتگی جلوگیری شود. نردبان را بردارید و چراغ را با دقت از شبکه برق جدا کنید. البته در نظر داشته باشید که اگر نمی توانید این کار را خودتان انجام دهید بهتر است از فردی که تخصص کافی دارد کمک بگیرید.

البته اگر کسی را در کنار خود داشته باشید ایده بسیار خوبی خواهد بود، زیرا اغلب مدل های لوستر واقعا سنگین هستند و شما برای پایین آوردن این تجهیزات نیاز به کمک دارید. در این زمان باید سیم ها را به آرامی جدا کنید و سپس از همراه خود بخواهید آن را نگه دارد و به این صورت مرحله باز کردن لوستر به پایان می رسد و می توانید چراغ را روی زمین بگذارید.

جداسازی اجزای لوستر

تمام سیم ها و کابل های لوستر را بردارید و آنها را با هم ببندید، برای انجام این کار می توانید از بست های پیچشی یا کش های پلاستیکی استفاده کنید تا آسیبی به سیم ها وارد نشود. حال باید تمام لامپ ها را با دقت و به آرامی جدا کنید و هر کدام را به صورت جداگانه در جعبه قرار دهید تا در هنگام جابه جایی آسیب نبینند. سپس با یک پیچ گوشتی می توانید تمام قطعات قابل جدا شدن را بردارید.

از بازو گرفته تا زنجیر و زیور آلات لوستر را از یکدیگر جدا کنید و بسته به میزان حساسیت، هر کدام از آنها را در کاغذ بسته بندی یا نایلون حباب دار بپیچید. اجزای کوچک مانند پیچ، قلاب و بعضی بخش های دیگر را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید.

بسته بندی لوستر برای جابه جایی

یک جعبه مقوایی محکم تهیه کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانید لوستر را به خوبی در آن جای دهید. در ابتدا کف جعبه را با استفاده از نوار چسب باکیفیت تقویت کنید تا محکم تر شود و از شکستگی احتمالی در حین حمل و نقل جلوگیری کند. جعبه باید از هر طرف چند سانتی متر بزرگتر باشد تا بتوانید یک ورقه بزرگ از پوشش حباب دار یا بالشتک فومی را برای محافظت از لوستر ظریف و شکننده خود قرار دهید.

از طرف دیگر، می توانید یک یا دو پتوی کوچک را در قسمت پایین و کناره های جعبه مقوایی قرار دهید تا به عنوان ماده بالشتک محافظ استفاده شود. دیگر مراحل به شرح زیر است:

 • به کمک همراه خود، لوستر شکستنی را به صورت عمودی در جعبه بسته بندی قرار دهید، این کار باید بسیار آهسته و با احتیاط انجام شود. سپس از تکه های کاغذ مچاله شده برای پر کردن فضای خالی جعبه استفاده کنید و مطمئن شوید که لوستر داخل جعبه حرکت نمی کند.
 • به دلیل ایمنی بیشتر در زمان بسته بندی لوستر، هیچ چیز نباید آزادانه در داخل هر یک از جعبه های بسته بندی شده جابه جا شود، پس یک پارچه مناسب را در بالای لوستر قرار دهید تا به عنوان بالشتک عمل کند.
 • درب جعبه را روی هم بگذارید و با نوار چسب ببندید و همین کار را با سایر جعبه های مقوایی که لامپ ها و اجزای مختلف نیز در آنها قرار دارد، انجام دهید.
 • البته بهتر است از کاغذ یا نایلون حباب دار برایپوشش داخل جعبه هایی که لامپ ها و دیگر اجزا را در آن بسته بندی کرده اید، استفاده کنید.
 • لوستر بسیار شکننده است و این جمله را روی جعبه چراغ و دیگر کارتن های همراه با آن بنویسید و در آخر برچسب گذاری جعبه را با یک نشانگر دائمی سیاه یا قرمز در دو طرف آن انجام دهید.

اگر لوستر کریستالی دارید، باید از هر قطعه به طور جداگانه محافظت کنید، در غیر این صورت، هنگام جابه جایی با یکدیگر برخورد می کنند و در سراسر آنها خراش ایجاد می شود یا می شکنند. استفاده از تکه های کاغذ بسته بندی نرم برای این کار مناسب خواهد بود و با کمک آنها می توانید هر کریستال را جداگانه بپیچید.

بسته بندی لوستر با توجه به ظرافت و شکننده بودن این تجهیزات، باید با رعایت نکات مهمی انجام شود. برای این منظور باید در ابتدا ابزار مورد نیاز شامل نوار چسب، جعبه، کاغذ باطله، پتو و برخی موارد دیگر را آماده کنید. قبل از انجام بسته بندی، منبع تامین برق را قطع کنید تا از بروز آسیب های احتمالی جلوگیری شود، سپس با جدا کردن تمامی اجزای لوستر و قرار دادن آنها در جعبه های جداگانه، مراحل لازم برای بسته بندی را تکمیل کنید.

به این مقاله رای دهید