چگونه حوادث ناشی از باربری را به حداقل برسانیم؟

حمل و انتقال بار از هر نوعی که باشد، نیاز به رعایت نکات ایمنی دارد، تا مراحل حمل، انتقال، بارگیری و تخلیه بدون آسیب و خسارت انجام شود.

روند انتقال بار، از محل مبدا که بارگیری انجام می‌شود، شروع شده و با تخلیه بار به پایان می‌رسد. در طول روند انتقال، حوادث ناگهانی و پیش بینی نشده زیادی ممکن است اتفاق بیافتند که لازم است تمهیدات لازم لحاظ شود و با اقدام سریع، از آسیب جانی و خسارت مالی جلوگیری شود. افراد درگیر در باربری، باید موارد ایمنی را به شکل کامل انجام دهند تا احتمال هر گونه حادثه در روند انتقال را کاهش دهند.رعایت نکات ایمنی از مرحله بسته بندی وسایل و لوازم شروع می‌شود.

پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله عوامل موثر بر قیمت باربری را مطالعه کنید.

 • لوازم حساس و الکتریکی که معمولا گران قیمت نیز هستند، مانند تلویزیون را با کارتن‌های ضخیم و چند لایه بپوشانید.
 • وسایل سنگینی مانند یخچال را نیز با پلاستیک هوادار بپوشانید تا به دلیل بزرگی و سختی جابجایی آن، در برابر ضربه آسیبی نبیند و خط یا خشی روی آن ایجاد نشود.
 • داخل کارتن‌هایی که ظروف شکستنی در آن قرار می‌گیرند را با پارچه و پلاستیک هوادار بپوشانید و زمانی که در ماشین حمل بار قرار می‌دهید نیز با فیکس کردن جای کارتن، از تکانخ وردن کارتن در طول حرکت ماشین جلوگیری کنید، چرا که ظروف شکستنی در طی حرکت و برخورد با یکدیگر ممکن است ترک خورده یا کاملا شکسته شوند.
 • تلاش کنید وسایل مشابه و مرتبط در یک کارتن قرار بگیرند.
 •   با توجه به نوع بار، اگر وسیله‌ای خطرناک و تیز دارید، روی کارتن بنویسید یا با علامت مشخص کنید و آن را جدا از سایر کارتن‌ها قرار دهید تا با احتیاط کامل حمل شود.
 • اتصالات لوازمی مثل تخت، مبل و غیره را باز کنید تا هم جابجایی آن‌ها سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود و هم از شکستن آن‌ها در طی جابجایی، جلوگیری شود.
 • از سالم بودن کارتن‌ها اطمینان حاصل کنید و درب آن را با چسب محکم کنید. در صورت نیاز، می‌توانید کارتن را با طناب و یا بند، محکم ببندید تا در طول روند جابجایی، مشکلی برای وسایل موجود در کارتن‌ها ایجاد نشود.
 • برای حمل بار عجله نکنید و با آرامش کارتن‌ها و وسایل مختلف را به ماشین حمل بار منتقل کنید. حمل بار بدون دقت کافی و احتیاط، ممکن است آسیب جسمانی به همراه داشته باشد.
 • مسیر انتقال بار به ماشین حمل بار و بالعکس را از هر گونه مانع پاک کنید و مطمئن شوید زمین لیز نباشد. معمولا کارتن‌ها بزرگ هستند و افراد به سختی می‌توانند جلوی پای خود را ببینند که ممکن است بدون آن که متوجه شوند، حتی با یک پیچ کوچک، تعادل خود را از دست داده و دچار آسیب فیزیکی مثل شکستگی شده و به وسیله نیز خسارت جدی وارد شود.

بیشتر بخوانید: بهترین باربری تهران کدام است؟

 • جابجایی بار کاری نیست که به تنهایی بتوان آن را انجام داد. از اطرافیان خود و یا از شرکت‌های باربری کمک بگیرید تا بتوانید روند انتقال بار را با سرعت پیش ببرید.
 • برای انتقال وسایل به ماشین حمل بار، از ابزارهای مناسب استفاده کنید تا روند جابجایی با امنیت و سرعت بیشتری انجام شود. ابزارهایی مانند چرخ متحرک، hand truck و سایر تجهیزاتی که برای باربری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ·محل قرارگیری وسایل سنگین در ماشین حمل بار را با طناب و یا سایر ابزارهای موجود، محکم کنید؛ چرا که اگر این وسایل در پی حرکت ناگهانی ماشین یا فیکس نبودن، روی وسایل دیگر بیافتند، نه تنها خود وسیله آسیب می‌بیند، باعث خرابی و از بین رفتن سایر وسایل می‌شوند.
 • ·چیدمان بار در ماشین حمل بار را به شکل اصولی انجام دهید و با استفاده از تسمه، بند و زنجیر وسایل را محکم کنید.
 • با توجه به حجم باری که قصد جابجایی آن را دارید، از ماشین مناسب استفاده کنید. اینکه ماشین‌های حمل باری دیده می‌شوند که حجم بار بسیار بیشتری را حمل می‌کنند، نه تنها قانونی نیست، بلکه خطر تصادف را حتی برای سایر ماشین‌های جاده، ایجاد می‌کند. پس احتیاط و امنیت را اولویت قرار دهید و از ماشین حمل بار متناسب با بار خود استفاده کنید. این قضیه ممکن است از نظر اقتصادی هزینه‌بر باشد اما سلامت و امنیت مسائل ارزشمندی هستند که باید در هر کاری اولویت باشند.
 • اگر مبدا بارگیری و مقصد تخلیه بار، مسافت طولانی دارد، راننده را به طور کامل در جریان شرایط جاده مثل وضعیت دست‌اندازها، پیچ‌ها و تعمیرگاه‌ها قرار دهید.
 • بیمه شدن بار، اطمینان خاطر ایجاد می‌کند که در صورت آسیب دیدن وسیله‌ای، می‌توانید خسارت آن را دریافت کنید.

مقاله باربری چیست؟ نیز جهت کسب اطلاعات بیشتر در سایت بارسان 4818 برای شما عزیزان موجود می باشد.

سخن پایانی

حمل و نقل بار، کاری طولانی و سخت است که نیاز به توجه و دقت دارد تا بدون دردسر و مشکل انجام شود. رعایت نکات ایمنی شاید بدیهی به نظر برسند، اما بسیار دیده شده که با سهل‌انگاری در همین مسائل بدیهی، آسیب جدی متوجه فرد شده است و یا خسارت سنگینی بوجود آمده است. با رعایت نکات ایمنی می‌توانید سلامت خود و بار را تضمین کنید و بدون مشکل آن را به محل مورد نظر منتقل کنید.

به این مقاله رای دهید