نحوه بسته بندی وسایل شکستنی چگونه است؟

هنگام بسته‌ بندی وسایل شکستنی طبیعی است که نگران شکستن وسایل در زمان حمل و نقل باشید. جعبه‌ها در زمان جابه جایی دست به دست می‌شوند، به همین دلیل مهم است که از وسایل شکننده و ظریف خود مراقبت بیشتری کنید تا سالم و بدون آسیب به برسند.

 مراقبت از لوازم شکننده شما با چگونگی بسته‌بندی آن‌ها آغاز می‌شود. درباره تکنیک‌ها و ابزارهایی که به کار می‌گیرید باید دقت بیشتری داشته باشید. شکننده‌ترین وسایل را می‌توان بدون هیچ‌گونه صدمه‌ای جابه‌جا کرد تا هنگامی که برای بسته‌بندی اصولی آن‌ها توجه و تلاش بیشتری داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه بسته‌ بندی وسایل شکستنی تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

نحوه بسته‌ بندی وسایل شکستنی

هنگامی که نوبت به جابه جایی و بسته‌بندی وسایل ظریف می‌رسد، برنامه‌ریزی برای جلوگیری از به خطر انداختن لوازم و اموال شما مسئله‌ای کلیدی است. چگونگی بسته بندی وسایل ظریف و شکستنی از جمله دغدغه‌های افراد در هنگام اسباب کشی است. در بخش زیر نحوه بسته‌بندی لوازم حساس و شکستنی توضیح داده می‌شود.

نحوه بسته‌ بندی ظروف شیشه‌ای و سرامیک

 • ظرف‌های شیشه‌ای، سرویس چای و بشقاب‌های چینی از جمله لوازمی هستند که به سختی می‌توان آن‌ها را جابه جا کرد.
 • به همین دلیل برای جابه جایی این وسایل باید جعبه‌های کوچک‌تر را انتخاب کنید؛ زیرا کار با آن‌ها بسیار راحت‌تر است و فضای کمتری برای جابه جایی لوازم در زمان حرکت وجود دارد.
 • چند لایه کاغذ بسته‌بندی و پلاستیک حباب‌دار را در کف جعبه بگذارید تا وسایل خود را ایمن کنید.
 • برای بسته‌بندی ظروف شیشه‌ای، درون آن را با کاغذ بسته‌بندی بپوشانید و بیرون آن را با پلاستیک حباب‌دار بپیچید. همه لیوان‌ها را در کاغذ بسته‌بندی بپیچید و پس از آن با پلاستیک حباب‌دار بسته‌بندی کنید و در آخر آن‌ها را با چسب قوی محکم کنید.
 • شما برای بسته‌بندی ظروف غذاخوری و سرامیکی مانند گلدان‌ها، فرآیند بالا را انجام دهید. برای کاسه‌ها و بشقاب‌ها، از کاغذ بسته‌بندی و پلاستیک حباب‌دار استفاده کنید و ۴ یا ۵ بشقاب را روی هم قرار دهید. پس از آن بسته را در کاغذ بیشتری بپیچید و مجددا آن را با چسب نواری محکم کنید.
 • وسایل را به آهستگی در جعبه‌های کوچک‌تر قرار دهید و برای مراقبت بیشتر، فضای اضافی را با روزنامه، بالشتک یا پوشش حباب‌دار پر کنید.

نحوه بسته‌ بندی وسایل شکستنی مثل بشقاب و لیوان

 • شما باید بشقاب‌ها را به طور عمودی درون باکس‌های متوسط تا کوچک قرار دهید و با بالا و پایین آن‌ها را نیز با کاغذ بسته‌بندی مچاله شده بپوشانید. سپس هر بشقاب را در پلاستیک حباب‌دار بپیچید و با چسب نواری محکم کنید و در آخر کاغذ را بین صفحه‌ها به صورت ایستاده قرار دهید.
 • لیوان‌ها را به طور جداگانه با کاغذ بسته‌بندی بپیچید و کاغذهای مچاله شده را درون قطعه‌های بزرگ بگذارید تا فضای خالی کم شود. جعبه‌های متوسط تا کوچک را با کاغذ بسته. بندی زیاد در پایین و بالای بسته قرار دهید. فضاهای پیرامون لیوان‌ها را نیز با کاغذ بسته‌بندی بپوشانید و تا حد ممکن احتمال جابجایی لوازم درون جعبه را کاهش دهید. سنگین‌ترین وسایل را در قسمت پایین جعبه و قطعات سبک‌تر را در بالای آن قرار دهید.

بسته‌ بندی تلویزیون برای جابجایی

دانستن چگونگی بسته‌بندی تلویزیون برای حمل و نقل بی‌خطر آن ضروری است در مواقعی که اغلب ما به نگه‌داری بسته‌بندی اصل تلویزیون فکر نمی‌کنیم، به کارگیری جعبه اصلی تلویزیون شما یکی از بهترین روش‌ها برای مراقبت از آن هنگام جابه جایی است. اگر جعبه اصل تلویزیون پاره شده یا آن را دور انداخته‌اید، روش‌های بسیاری برای بسته‌بندی تلویزیون بدون جعبه اصلی آن وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • تمام سیم‌ها، کابل‌ها و سایر وسایل جانبی متصل به تلویزیون خود را بردارید و آن‌ها را در بسته. بندی پلاستیک حباب‌دار بپیچید. سپس روی آن‌ها برچسب بزنید و لوازم را در یک جعبه مجزا قرار دهید تا در هنگام حرکت در کنار هم قرار بگیرند.
 • از همه مهم‌تر برای مراقبت از صفحه نمایش تلویزیون در برابر خط و خش، توسط نوار بسته‌بندی برای محکم کردن آن، پلاستیک حبابی را دور صفحه بپیچید تا یک مانع اضافی ایجاد کنید.
 • بعد از آن یک پتوی ضخیم را دور پایه و صفحه تلویزیون بپیچید و آن را با یک طناب یا نخ کوچک و ضخیم محکم کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه حمل و جا به جایی آکواریوم

بسته‌ بندی کالاهای برقی برای ارسال

نحوه بسته‌بندی تلویزیون برای کالاهای الکتریکی مانند تجهیزات کامپیوتری، توستر و دیگر وسایل خانه و آشپزخانه نیز صدق می‌کند. همچنین مطمئن شوید که کالاهای برقی در لایه‌های محافظ پیچیده شده‌اند تا از ایجاد خط و خش و هر گونه آسیبی جلوگیری شود.

 

نحوه بسته‌ بندی وسایل شکستنی مانند قاب عکس

قاب عکس‌ها باید در باکس‌های متوسط تا کوچک با کاغذ بسته‌بندی گذاشته شوند و اگر اندازه قاب عکس‌ها بزرگتر از ۸ اینچ بود، در بین هر قطعه کاغذ مچاله شده قرار دهید. قاب‌ها را در کاغذ بسته‌بندی بپیچید و مطمئن شوید حین جابه جایی حرکت نمی‌کنند. در زمان حمل تصویرها و نقاشی‌هایی که اندازه آن‌ها بیشتر از ۳ فوت است، باید آن‌ها را با یک پتوی ضخیم، بسته‌بندی و به صورت مجزا انتقال دهید.

نحوه بسته‌ بندی لامپ

یکی از لوازم مهم شکستنی هنگام اثاث کشی، چراغ‌ها و لامپ‌ها هستند. این وسایل در اثر کوچک ترین ضربه شکسته و ممکن است آسی‌های جدی ای بر کارکنان وارد شود. به همین سبب لامپ‌های شکستنی باید به صورت مجزا و با مقدار فراوانی کاغذ بسته‌بندی شوند و در مواقع مورد نیاز می‌توان پایه‌ها را در یک جعبه بزرگ قرار داد و از پلاستیک حباب‌دار استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره بسته بندی وسایل برای اسباب کشی، مقاله بارسان 4818 در این باره را مطالعه کنید.

نکات مورد نیاز برای بسته‌ بندی وسایل شکستنی

از آنجایی که وسایل شکستنی اهمیت بالایی برای کاربران دارد، لازم است قبل از بسته بندی این وسایل، نکاتی را در این خصوص بدانید. این نکات در بخش ذیل شرح داده می‌شوند.

 • از جعبه‌های کوچک برای جابه جایی وسایل شکننده سنگین استفاده نکنید.
 • حمل و نقل جعبه‌های کوچک راحت‌تر بوده و معمولا امکان جابه جایی وسایل داخل آن‌ها کمتر است. سپس برای اطمینان هر فضای اضافی را با بالشتک‌های فراوان پر کنید.
 • از به کارگیری جعبه‌های شل و ول خودداری کنید.
 • هر چقدر جعبه محکم‌تر و ضخیم‌تر باشد، بهتر است.
 • اگر جعبه‌ای پیش از گذاشتن چیزی در داخل آن صدمه دیده باشد، از آن استفاده نکنید.
 • قسمت پایین جعبه را با چسب نواری اضافی محکم کنید؛ زیرا چسب اضافی به پشتیبانی بهتر جعبه کمک می‌کند و از خم شدن آن جلوگیری می‌کند.
 • در بخش پایین جعبه مواد بسته‌بندی نرم قرار دهید.
 • شما برای بالشتک کردن بخش پایین جعبه می‌توانید از پلاستیک حبابدار، کاغذ بسته‌بندی، نایلون، فوم و… استفاده کنید. زمانی که همه وسایل‌ها بسته‌بندی شدند، بخش‌های خالی باقی مانده را پر کنید.
 • همه لوازم را از بزرگ‌ترین به کوچک‌ترین لایه قرار دهید تا پایه جعبه به خوبی پشتیبانی شود و وسایل کوچک‌تر خرد نشوند.

بیشتر بخوانید: بسته بندی لباس در اسباب کشی

بسته‌ بندی وسایل شکستنی کار دشواری نیست، اما به دقت و توجه بیشتری نیاز دارد. شما برای اینکه بتوانید لوازم خود را بدون هیچ گونه آسیبی جابه جا کنید، ابتدا باید نحوه بسته‌ بندی وسایل شکستنی را یاد بگیرید. همچنین برای محافظت بیشتر باید از وسایلی مانند جعبه‌های سالم و ضخیم‌تر، پلاستیک‌های حبابدار، کاغذهای بسته‌بندی استفاده کنید. در این متن ما سعی بر این داشته ایم که اطلاعات مفیدی در خصوص بسته‌ بندی وسایل شکستنی جهت آسان‌تر کردن کار شما عزیزان، ارائه دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)