نکات ایمنی حمل بار

توجه کامل به موارد ایمنی، سلامت افراد در روند حمل بار را تامین می‌کند و از حوادث ناگوار جلوگیری می‌کند.

حمل بار یکی از مراحل انتقال بار است که نیاز به رعایت موارد ایمنی مهم و ضروری دارد تا به شکل صحیح و اصولی انجام شود. چرا که حمل بار عملی است که با توجه به نوع بار یا به طور کامل توسط نیروی انسانی انجام می‌شود یا در ترکیب با نیروی انسانی و ماشین‌آلات انجام می‌شود.

آشنایی با بار

افراد باید به طور کامل از وزن، نوع، ابعاد و اندازه بار مطلع باشند تا بتوانند از بهترین روش برای حمل و انتقال بار استفاده کنند. اگر بار مورد نظر ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی است، با توجه به هزینه‌ی بالای اینگونه بارهای صنعتی، نیاز به افراد متخصص و تجهیزات تخصصی است تا روند حمل و نقل آن‌ها طبق اصول و استانداردهای لازم انجام شود و از خسارت‌های احتمالی جلوگیری شود. حمل و نقل بارهای خطرناکی که قابلیت اشتعال، انفجار و غیره دارند، باید در شرایط تحت کنترل انجام شود و افراد با پوشش لباس و کلاه ایمنی فعالیت کنند تا از وقوع خطرات جبران ناپذیر جلوگیری شود. ایمنی در بارگیری و تخلیه بار نیز نکته مهمی است.

حمل دستی بار

اگر بار توسط افراد به صورت دستی حمل می‌شود، باید بار مورد نظر با خصوصیات فیزیکی فرد مطابق باشد تا آسیب جسمی برای فرد به همراه نداشته باشد و یا به وسیله مورد حمل، خسارت وارد نشود. بار نباید از فاصله میان زانو و آرنج بلند تر باشد و برای حرکت فرد یا دید او اختلال ایجاد کند. هنگام حمل بار، باید آن را تا جایی که می‌توان به بدن نزدیک کرد تا از ایجاد فشار دوچندان روی ستون فقرات، جلوگیری شود. فاصله میان قفسه سینه تا میانه ران پا، بیشترین میزان تحمل فشار را دارد؛ پس بار را در همین قسمت حمل کنید و از قرار دادن بار روی شانه‌ها و دست‌ها خودداری کنید. تا جایی که می‌توانید از بلند کردن اجسام از روی زمین یا ارتفاع پایین خودداری کنید. بلند کردن اجسام از روی زمین، فشار بسیار زیادی روی ستون فقرات ایجاد می‌کند. وسایلی سنگینی مثل یخچال حتی با وجود چرخ متحرک و سایر لوازم که حمل یخچال، لباسشویی و غیره را آسان می‌کنند، برای جابجایی به نیروی کمکی نیز احتیاج دارند. با توجه به نوع وسیله، برای حمل و نقل بار از افراد دیگر کمک بگیرید. وزن استاندارد یک وسیله برای حمل دستی، 23 کیلوگرم است. بیشتر از این مقدار وزن بار برای جابجایی، به ابزارهای حمل دستی نیاز دارد تا هم سلامت فرد به خطر نیافتد و هم بار در امنیت و سلامت منتقل شود.وسایلی که وزن زیادی دارند، از نظر ارتفاع، بیشتر از فاصله میان آرنج تا زانو فرد هستند و یا در ارتفاع پایین هستند، برای جابجایی به ابزارهایی مانند hand truck، چرخ متحرک، طناب، قلاب و دستگیره نیاز دارند تا آسان‌تر و سریع‌تر حمل شوند.

نکات ایمنی حمل بار

حمل بار در ماشین

بارها در ابتدا به مقصد ماشین حمل بار، منتقل می‌شوند و سپس به مقصد اصلی رسیده و تخلیه می‌شوند. با در نظر گرفتن نوع، تعداد و وزن بار، حمل بار سبک است یا سنگین، با توجه به این موارد حمل بار باید با ماشین متناسب صورت بگیرد تا چیدمان حرفه‌ای و اصولی داشته باشد و بدون آسیب و خسارت به مقصد برسد.

 

گاهی می‌بینیم که افراد به دلایلی مثل هزینه پایین، از ماشین‌های حمل بار غیرمتناسب با نوع بار خود استفاده می‌کنند که نه تنها برای راننده که برای سایر راننده‌ها و خودروهای جاده، خطرآفرین است و ممکن است منجر به حوادث ناگوار شود. حمل بار با ماشین متناسب، علاوه‌بر تامین سلامت و امنیت بار، از به خطر افتادن جان راننده و سایر افراد در خیابان و جاده جلوگیری می‌کند. معمولا کف ماشین‌های حمل بار صاف و لیز است که باید با استفاده از پتو، موکت و سایر وسایل مشابه، از سُر خوردن وسایل و جابجاشدن آن‌ها جلوگیری کرد. با استفاده از تجهیزات مهار مثل تسمه، زنجیر، سیم بکسل و غیره باید وسایل را در محل خود فیکس کرد تا در پی حرکت ماشین در جاده، روی هم نیافتند و دچار آسیب نشوند. استفاده از ابزارهای مهار به نوع وسیله بستگی دارد. مثلا زنجیر روی جسم، خش ایجاد می‌کند و برای وسایلی که نسبت به ضربه حساس هستند از تسمه استفاده می‌شود. راننده باید مهارت و تجربه کافی در نوع رانندگی ماشین حمل بار خود داشته باشد و به خوبی با اتومبیل خود آشنا باشد. رعایت سرعت مناسب، ترمزگیری اصولی و گذر از پیچ‌ها و دست‌اندازها از وظایف رانندگان ماشین حمل بار است تا سلامت خود، بار و سایر خودروهای جاده را حفظ کنند.

سخن پایانی

حمل بار در نتیجه رعایت موارد ایمنی می‌تواند به راحتی و به سرعت انجام بگیرد. رعایت موارد ایمنی حمل بار به صورت دستی یا با استفاده از ابزارهای مربوطه، حمل بار در ماشینو مسیر انتقال به مقصد و در نهایت تخلیه بار، می‎تواند از وقوع اتفاقات ناگهانی و حوادث پیش‌بینی نشده جلوگیری کند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)